fbpx

Marsjańska kraina magii, zobaczcie niezwykły krater Korolev [VIDEO]

Krater Korolev na Marsie cały rok jest wypełniony śnieżnobiałym lodem ze względu na panującą w nim niską temperaturę.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wygenerowała obrazy wypełnionego lodem, szerokiego na ponad 81 km, krateru, wykorzystując dane z sondy Mars Express, która weszła na orbitę Marsa w Boże Narodzenie w 2003 roku.

Żeby stworzyć obrazy, ESA musiała połączyć informacje z pięciu orbit Mars Express, przy czym ostatnie wejście sondy odbyło się 4 kwietnia 2018 roku. Dane zarejestrowała kamera stereofoniczna wysokiej rozdzielczości (HRSC), urządzenie zdolne do nagrywania obrazów w trzech wymiarach i w kolorze.

Lód w centrum marsjańskiego krateru ma grubość ponad 1 mili, czyli ponad 1,6 km. W sumie Korolev zawiera 530 mil (prawie 853 km) sześciennych lodu. To cztery razy więcej niż jezioro Erie znajdujące się w Ameryce Północnej.

Sama wiedza o istnieniu tak masywnego krateru wypełnionego lodem na Marsie, jest niezwykła. W końcu mniej niż dwie dekady temu nie byliśmy nawet pewni czy na Czerwonej Planecie w ogóle istnieje woda. Teraz dysponujemy technologią, która pozwala zobaczyć oszałamiające szczegóły ogromnego krateru.

Źródło: futurism.com

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

Dodaj komentarz