fbpx

Przed nami dwa wyjątkowe zjawiska astronomiczne dotyczące Księżyca

W nadchodzących dniach dojdzie do pełni Księżyca, znanej pod nazwą Pełni Robaczego Księżyca. Dodatkowo wystąpi półcieniowe zaćmienie Księżyca, które niestety nie będzie widoczne z Polski.

Kulminacja marcowej pełni, zwanej również Skrzypiącą Pełnią lub Pełnią Robaczego Księżyca, przypada na poniedziałek, 25 marca o 8:01. Możliwość obserwacji zależeć będzie od warunków pogodowych.

Pełnia Robaczego Księżyca ma swoje korzenie w tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Uważali oni, że rosnąca temperatura powoduje, iż robaki zaczynają wydostawać się na powierzchnię ziemi, co jest widoczne na glebie dzięki ich aktywności. Stąd właśnie wzięła się nazwa tego zjawiska.

Ta pełnia znana jest również pod innymi nazwami, jak Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci czy Skrzypiąca Pełnia. To ostatnie określenie nawiązuje do dźwięku, jaki wydaje śnieg podczas pękania po cyklu topnienia i zamarzania.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce równocześnie z pełnią, osiągając maksimum w poniedziałek o 7:12 czasu uniwersalnego (8:12 czasu polskiego). Mimo że z Polski zjawiska nie będzie można obserwować, mieszkańcy innych regionów świata, w tym wschodniej Australii, Ameryk, Grenlandii, skrajów wschodniej Azji, zachodniej Afryki i zachodniej Europy będą mieli okazję je podziwiać.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca jest rezultatem przechodzenia naszego naturalnego satelity przez półcień Ziemi, co sprawia, że jego tarcza odbiera tylko częściowe światło słoneczne, powodując ciemnienie tylko części jego powierzchni. To zjawisko jest mniej widoczne niż inne rodzaje zaćmień, z uwagi na brak przejścia Księżyca przez głęboki cień Ziemi.

Pełnia Księżyca jest jedną z czterech podstawowych faz Księżyca i występuje, gdy znajduje się on po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, co sprawia, że jego tarcza jest w pełni oświetlona przez słońce. Cykl ten powtarza się co około 29,5 dnia.

Dodaj komentarz