fbpx

Ma sprawną tylko dłoń, stworzył telefon zaufania który pomógł tysiącom osób

Jan Arczewski jest z wykształcenia psychologiem. Mężczyzna od lat przykuty jest do wózka inwalidzkiego, sprawną ma tylko jedną rękę, którą przez większość czasu… odbiera telefony. Pan Jan założył 35 lat temu wyjątkowy telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych. Od tamtej pory odebrał ponad 80 tys. połączeń. Ratował ludzi, odwodząc ich od samobójstwa.

Jan Arczewski potrafi słuchać i pomagać, sam jest osobą niepełnosprawną.

– Po drugiej stronie zazwyczaj jest niepewność, smutek, lęk, depresja i zwykła codzienność, szara codzienność – mówi psycholog w wywiadzie dla Polsat News.

Arczewski założył 35 lat temu jedyny w Polsce telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych. W ciągu lat pracy odebrał ponad 80 tys. telefonów.

Pan Jan doskonale potrafi się wczuć w sytuację osób, które do niego dzwonią, sam od 5 roku życia zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni. Doświadczył na własnej skórze, jak ciężko jest czasami pokonać bariery architektoniczne, aby dostać się na przykład do lekarza. Wie również, jak trudna jest depresja.

– Osoby, które mają bardzo silną depresję, potrafią przez kilka dni nie wstawać z łóżka, leżąc we własnych odchodach i nie myśląc o tym, że coś takiego się dzieje – tłumaczy Arczewski.

Obecna sytuacja na świecie nie pomaga

Ludzie dzwonią z całej Polski z różnymi problemami. Zdarzają się rozmowy bardzo trudne, podczas których ważą się losy czyjegoś życia.

– Miałem telefon przy łóżku, odebrałem. Zadzwonił człowiek, który chciał popełnić samobójstwo – mówi psycholog, pytany przez Piotra Kuśmierzaka o najtrudniejszą rozmowę, którą odbył.

W historii telefonu zaufania niejedną osobę udało się odwieść od myśli samobójczych. Niestety były też takie rozmowy, po których telefon już nigdy nie zadzwonił.

Według statystyk, na zaburzenia psychiczne cierpi nawet 8 milionów Polaków. Na świecie z depresją zmaga się ponad 350 milionów ludzi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. Sytuacja, z którą mamy aktualnie do czynienia, nie ułatwia sprawy.

Źródło: polsatnews. pl

Dodaj komentarz