fbpx

Kaczka mandarynka. Najpiękniejszy ptak na naszej planecie?

Jest niepodobna do żadnego innego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Ze swoim jaskrawo-kolorowym upierzeniem i niezwykłą formą, kaczka mandaryńska jest często uważana za najpiękniejszego ptaka na naszej planecie. Spójrzcie tylko na zdjęcia a  zrozumiecie dlaczego.

Gatunek tych kaczek występuje bardzo licznie w Azji Wschodniej, gdzie są symbolem wiernej i długotrwałej miłości oraz szczęścia małżeńskiego. Parki tych ptaków są wręczane nowożeńcom jako prezent ślubny.

Z Chin do Europy sprowadzili je Mandaryni w XX wieku, stąd nazwa kaczka mandarynka’.  Poza ich rodzimą Azją nadal można je znaleźć w dużych skupiskach w Wielkiej Brytanii. W Anglii i Danii sukcesywnie tworzyły dziką populację, dzięki czemu obecnie znajduje się tam około 7 tysięcy osobników żyjących na wolności i aktywnie się rozmnażających.

Występowanie
Naturalnym środowiskiem bytowania Mandarynki jest wschodnia część Syberii, Chin oraz Japonii. Miejscem zimowania, do którego migrują azjatyckie populacje, najczęściej są południowe Chiny. Populacje występujące naturalnie w Japonii, w ogóle nie migrują i prowadzą osiadły tryb życia. Są to kaczki leśne, zasiedlające okolice śródleśnych rzek z licznymi wysepkami i jeziorek o szeroko zarośniętych brzegach. Można ją również spotkać w okolicach skalistych potoków

W Polsce jest uznawana za uciekiniera z ogrodów zoologicznych, można ją spotkać w parkach i ogrodach, w których występuje mniejszy lub większy zbiornik wodny. W Warszawie można ją zobaczyć w Łazienkach Królewskich.

kaczka

Są wielobarwne, co widać na zdjęciach. Ptak ma czerwony dziób, biały półksiężyc nad oczami, pomarańczową twarz i “trzepaki”.
Boki piersi są w kolorze brązowym, a pierś jest fioletowa. Górna część grzbietu jest niebieska, a tuż pod nią znajdują się dwa pomarańczowe ‘żagle’, które sterczą jak żagiel łodzi.
Takie ubarwienie występuje tylko u samców tego gatunku. Samica ma nieco bardziej matowe szare ubarwienie z białymi paskami na oczach i białą plamką na piersi. Samiczki nie mają tak efektywnego i kolorowego upierzenia. Jest to cecha dzięki, której samiczka wraz z młodymi może się ukryć w trawie, niezauważona przez drapieżniki.

kaczka

Ponieważ te piękne kaczki nie mają naturalnych drapieżników, istniała obawa, że staną się inwazyjne. Lubią gęste, zakrzewione miejsca, takie jak brzegi rzek, aby zamieszkać i rozmnażać się. Pomimo tego, że mogą rozmnażać się w dolinach i na dużych wysokościach, wolą być bliżej słodkiej wody.

Zwykle spożywają rośliny i nasiona, chociaż w zależności od pory roku, znane są z dodawania do swojej diety okazjonalnych ślimaków, robaków lub małych ryb.

Najpoważniejszym zagrożeniem dla mandarynek jest utrata siedlisk w wyniku wylesiania. Nie ma ich na żadnej liście gatunków zagrożonych. Podejrzewa się, że głównym powodem, dla którego populacja mandarynek nie została zdegenerowana całkowicie, jest ich niesmaczne mięso.

 

Źródło: hasanjasim.online, rynek-rolny.pl, justbirding.com

Opracowanie: Agata Pałach

One thought on “Kaczka mandarynka. Najpiękniejszy ptak na naszej planecie?

Dodaj komentarz