fbpx

Lekarz dawał jej rok życia. Od diagnozy minęło już 8 lat

Glejak wielopostaciowy to nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, który jest niezwykle trudny do wyleczenia. Od otrzymania diagnozy, pacjenci przeżywają rok lub krócej. Wbrew statystykom i medycznym faktom, 43-letnia Suzanne żyje z glejakiem już od ośmiu lat.

Diagnoza była jak porażenie prądem. Lekarz oświadczył 35-letniej Suzanne, że choruje na glejaka IV stopnia i że został jej rok życia. Gdyby kobieta zdecydowała się na chemioterapię, mogła liczyć na dodatkowe tygodnie, ale nie więcej.

Zamarłam, miałam małe dzieci i szczerze mówiąc w tym momencie to było tak, jakby uderzył w nas autobus – mówiła w rozmowie z „The Mirror”.

Od tamtego czasu minęło osiem lat. Suzanne przeszła operację, podczas której udało się wyciąć niewielką część guza – mimo to choroba wciąż postępuje. Zamiast poddać się rozpaczy, kobieta zaangażowała się w pomoc osobom chorym na nowotwory. Życie z glejakiem jest trudne – Suzanne doświadcza na co dzień wielu trudności; wiele z nich zaczęło objawiać się po operacji. Z powodu trudności z orientacją kobieta musiała zrezygnować z jazdy samochodem, cierpiała na zaniki pamięci i problemy z mową. Mimo to wciąż walczy o lepsze jutro – zarówno dla siebie, jak i dla wszystkich chorych na nowotwory.

W samej Anglii co roku glejaki są diagnozowane u około 2200 osób. Chemioterapia lub operacja może nieznacznie przedłużyć życie, ale nie likwiduje problemu – glejak zwykle powraca.

Na przykładzie Suzanne wiemy, że diagnoza guza mózgu może mieć znaczące skutki fizyczne i emocjonalne – wyjaśniła Eve Kelleher z organizacji charytatywnej „The Brain Tumor Charity”.

Przykład Suzanne udowadnia też, że diagnoza nie zawsze równa się wyrok. Organizacje charytatywne zapewnia wsparcie finansowe na leczenie, codzienną pomoc w obowiązkach takich jak zakupy, ale również pomoc psychologiczną i terapeutyczną. Niejednokrotnie to właśnie one pozwalają przetrwać najtrudniejsze chwile.

„The Brain Tumor Charity” zapewnia specjalistyczne usługi wsparcia wszystkim osobom dotkniętym nowotworem mózgu obejmujące wsparcie emocjonalne oraz porady ekspertów w zakresie diagnozy, kiedy tylko tego potrzebują – dodała Eve.

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: PoradnikZdrowie.pl

Dodaj komentarz