fbpx

Hormon miłości może pomóc naprawić „złamane serce”

Oksytocyna nazywana jest „hormonem miłości”. Okazuje się, że ten związek chemiczny może uzdrowić serce, które przebyło zawał — twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan. Badanie przeprowadzono na rybkach danio pręgowanych i komórkach ludzkich. Według specjalistów oksytocyna wspiera regenerację tkanki serca po zawale.

Podczas eksperymentu badano słodkowodne ryby z gatunku danio pręgowany. Okazało się, że hormon oksytocyna pomagał ich sercom zastąpić uszkodzone i martwe kardiomiocyty, czyli komórki mięśniowe, które napędzają skurcze serca. Również wczesne wyniki, uzyskane na komórkach ludzkich wskazują, że oksytocyna może stymulować podobne efekty, jeśli zostanie dostarczona w odpowiednim czasie i dawce.

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Stanowego Michigan zostały opublikowane 30 września w czasopiśmie „Frontiers in Cell and Developmental Biology”.

Jak odbudować serce po zawale?

Serce ma ograniczoną zdolność do regeneracji lub wymiany uszkodzonej, lub martwej tkanki. Jednak w kilku badaniach prowadzonych już wcześniej wykazano, że po urazie takim jak zawał serca podzbiór komórek znajdujących się w zewnętrznej warstwie tkanek, zwanej nasierdziem, uzyskuje nową „tożsamość”. Komórki te migrują w głąb, do warstwy tkanki serca, gdzie znajdują się mięśnie, i przekształcają się w komórki macierzyste, z których następnie może powstać kilka typów komórek serca, w tym w kardiomiocyty.

Proces ten został w dużej mierze zbadany na zwierzętach i istnieją przesłanki sugerujące, że może on zachodzić również u ludzi. Niestety, jeśli proces ten zachodzi u człowieka, to zdaje się przebiegać niedostatecznie efektywnie i w zbyt małej liczbie komórek, aby w wystarczającym stopniu zregenerować tkanki po zawale serca. Naukowcy są zdania, że w odbudowie serca po urazie mogłoby pomóc „zachęcanie” większej ilości komórek nasierdzia do przekształcania się właśnie w kardiomiocyty.

Jest to jeden z powodów, dla którego badacze z Uniwersytetu Stanowego Michigan poddali ludzkie komórki w laboratorium działaniu kilkunastu hormonów wytwarzanych przez mózg, w tym oksytocyny. Wyniki osiągnięte w przypadku tej ostatniej okazały się obiecujące.

Zespół przeprowadził następnie eksperymenty na rybkach danio pręgowanych, które są znane z imponującej zdolności do regeneracji swych tkanek, w tym mózgu, kości i serca. Zespół stwierdził, że w ciągu trzech dni od urazu serca, mózgi ryb zaczęły pompować oksytocynę „jak szalone”, produkując jej do 20 razy więcej niż przed urazem. Hormon ten następnie kierował się ku sercu, podłączał się do receptorów i rozpoczynał proces przekształcania komórek nasierdzia w nowe kardiomiocyty.

Co wynika z badania?

Eksperymenty dostarczają wczesnych wskazówek, że oksytocyna może odgrywać kluczową rolę w naprawie serca po urazie, a wzmacniając jej „naturalne” działanie można by opracować nowe metody leczenia, przyspieszające rekonwalescencję pacjentów po zawałach serca i zmniejszające ryzyko wystąpienia niewydolności serca.

— Teraz musimy przyjrzeć się oksytocynie u ludzi po zwale serca — przekazał jeden z głównych autorów badania Aitor Aguirre, adiunkt na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Stanowego Michigan

— Ogólnie rzecz biorąc, aby iść naprzód, niezbędne są badania przedkliniczne na zwierzętach i badania kliniczne na ludziach — uzupełnił.

Czym jest oksytocyna?

Oksytocyna przez wielu nazywana również „hormonem miłości” odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w naszym organizmie, ale również wpływa na nasze relacje społeczne. Naukowcy w jednym z badań odkryli, że pary na pierwszych etapach romantycznego przywiązania miały znacznie wyższy poziom oksytocyny niż ich niezwiązani rówieśnicy. Jednak oksytocyna jest związana nie tylko z nową miłością. Jest również uwalniana podczas aktywności seksualnej i wiąże się z intensywnością orgazmów. Kojarzona głównie z porodem i laktacją znalazła swoje zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny, nie tylko w położnictwie.

Źródło: frontiersin.org

Dodaj komentarz