fbpx

Biały jeleń uchwycony w Nadleśnictwie Leżajsk

“Białego jelenia spotykam tutaj po raz pierwszy. To prawdziwa sensacja” – mówi leśniczy Hubert Bełz. Nadleśnictwo Leżajsk opublikowało nagranie, na którym widać stado jeleni przekraczające drogę. Wśród nich widoczny jest biały osobnik.

W 10-sekundowym klipie można zobaczyć, jak przez drogę w lesie przebiega grupa jeleni, nazywana przez leśników i myśliwych chmarą. Wśród sześciu zwierząt, jedno się wyróżnia — to biały jeleń. Film został opublikowany przez Nadleśnictwo Leżajsk.

— Po raz pierwszy widzę białego jelenia tutaj. To prawdziwa sensacja, zwłaszcza że biegnie on razem z chmarą. Takie sytuacje rzadko się zdarzają — powiedział leśniczy Hubert Bełz z Leśnictwa Szkółkarskiego w Wydrzu dla PAP.

Konrad Bród nagrał stado szlachetnych jeleni, gdy jechał samochodem ze znajomym w niedzielne popołudnie drogą z Brzózy Królewskiej do Wydrza. Zauważyli biegnące zwierzęta z odległości około 50 metrów.

— Byliśmy niedaleko pałacu w Julinie. W ostatniej chwili udało mi się nagrać na telefonie. Nie spodziewałem się, że spotkam albinosa w mojej okolicy — opowiadał PAP Konrad Bród.

Wacław Matysek, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego, również przyznał, że to wyjątkowe zjawisko.

— To pierwszy raz, gdy widzę białego osobnika wśród polskich jeleni szlachetnych. To prawdziwa perełka. Aby jednak potwierdzić, że to albinos, trzeba by jeszcze sprawdzić, czy ma czerwone oczy — powiedział PAP Wacław Matysek.

Specjaliści twierdzą, że białe osobniki często są wykluczane z grupy ze względu na swój inny wygląd, co sprawia, że chmara jest łatwiejsza do namierzenia. Jednak biały jeleń z lasu leżajskiego ma towarzystwo, choć ta przyjaźń może nie trwać długo.

— Gdy nadejdzie okres godowy i jelenie będą szukać partnerów, dawni przyjaciele mogą się nawet pobić. Na razie jednak żyją razem i nie dzieje się nic niepokojącego — dodał Wacław Matysek.

Dodaj komentarz