fbpx

Matematyk ze Szkocji w rok opanował język polski

Większość Polaków żyje w przekonaniu, że ich rodzimy język jest niezwykle trudny dla obcokrajowców. Jednakże David, 30-latek z okolic Glasgow, udowodnił, że to nieprawda. Mężczyzna w ciągu roku nauczył się płynnie mówić po polsku.

David mieszka w Coatbridge, niedaleko Glasgow, gdzie na co dzień uczy matematyki i angielskiego. Poza pracą jest pasjonatem języków, jak sam mówi — językowym entuzjastą. Przed podjęciem nauki polskiego, opanował między innymi język perski.

W rozmowie z National Geographic opowiadał o swoich motywacjach do nauki polskiego, o tym, jak Szkoci postrzegają Polskę i Polaków, oraz o swoich doświadczeniach w Polsce. Poruszał również temat relacji czesko-polskich.

Zapytany o swoje ulubione polskie słowa, David wskazał na „piłę” i „piłkę”. Jego fascynacja tymi słowami wynika z ich brzmienia oraz z faktu, że, mimo różnych znaczeń, są do siebie fonetycznie podobne.

David zastanawiał się, czy te słowa mają ze sobą jakiś związek etymologiczny, co doprowadziło do ciekawej analizy ich pochodzenia. „Piła” wywodzi się z germańskiego, a „piłka” z łacińskiego, co jest dla niego przykładem fascynujących zjawisk w polskim języku.

David, urodzony w Szkocji, mieszka w Coatbridge, miejscu o silnych wpływach irlandzkich. Miasteczko to jest domem dla wielu potomków irlandzkich imigrantów, co wprowadza do niego elementy irlandzkiej kultury i historii. W Coatbridge znajdują się także silne polskie wpływy.

Ze swoich obserwacji David wywnioskował, że przez ostatnie dwie dekady liczba Polaków w Coatbridge systematycznie rosła. Często słyszy język polski na ulicach miasta. Opowiada, że Polacy często mylą go z rodowitym Polakiem, gdy mówi po polsku. Jest zaskoczony, jak wiele osób w Szkocji pozytywnie postrzega Polaków i jak zmienił się obraz Polski na przestrzeni lat.

Co do nauki języków obcych, David uważa, że jego matematyczne umiejętności pomagają mu w analizie i zrozumieniu gramatyki. Podkreśla, że nauka polskiego była dla niego wyzwaniem, zwłaszcza z powodu skomplikowanych odmian i koniugacji. Opowiada również o swoim zainteresowaniu polską literaturą i kanałami YouTube, co pomaga mu w nauce języka.

David ma nadzieję na dalsze rozwijanie swoich umiejętności językowych i poznawanie nowych kultur, co stanowi dla niego ważny element życia.

Źródło: national-geographic.plMatematyk ze Szkocji w rok opanował język polski.

 

One thought on “Matematyk ze Szkocji w rok opanował język polski

  • 3 stycznia 2024 at 15:18
    Permalink

    Ani chybi obliczył prawdopodobieństwo losu wysp brytyjskich 🙂

    Reply

Dodaj komentarz