fbpx

Mieszkańcy wioski Poland jako pierwsi przywitali Nowy Rok

Mieszkańcy niewielkiej osady Poland, zlokalizowanej na wyspie Kiritimati, byli pierwszymi, którzy świętowali nadejście Nowego Roku. Ta unikalna miejscowość, znajdująca się w archipelagu Kiribati na Oceanie Spokojnym, witała Nowy Rok już o godzinie 11 według czasu w Polsce.

Osada Poland, leżąca na atolowym wyspiarskim skupisku Kiritimati, znana również jako Wyspa Bożego Narodzenia, jest jedną z trzech zamieszkanych miejscowości w tym regionie, obok osad London i Banana. W 2020 roku populacja miejscowości Poland wynosiła 404 osoby.

Nazwa wioski Poland jest hołdem dla Stanisława Pełczyńskiego, Polaka, który dotarł na wyspę w okolicach przełomu XIX i XX wieku. Pełczyński, będący członkiem załogi amerykańskiego statku handlowego, przybył na wyspę w czasie, kiedy jej mieszkańcy zmagali się z problemami z nawodnieniem swoich plantacji.

Dzięki jego innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie systemów nawadniania udało się poprawić sytuację na wyspie. W uznaniu jego wkładu miejscowość nazwano Poland, a na jego cześć wzniesiono kościół pod wezwaniem św. Stanisława oraz nazwano jedną z zatok Zatoką Świętego Stanisława.

Dodaj komentarz