fbpx

Angielski bokser David Haye złoży hołd polskiemu bohaterowi

Angielski bokser David Haye, były mistrz świata WBA w kategorii ciężkiej oraz WBA, WBC i WBO i jeden z najbardziej rozpoznawalnych pięściarzy na świecie, przyjedzie do Warszawy promować postać Tadeusza Pietrzykowskiego. Hayey zamierza zaznajomić się z nieprawdopodobną historią Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, boksera który walczył na śmierć i życie w obozach koncentracyjnych.

Tadeusz Pietrzykowski urodził się w 1917 r. w Warszawie. Pięknie malował, przepowiadano mu karierę Kossaka, ale jego ciągnęło do boksu. Trenował u słynnego Feliksa Stamma, został wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy.

Gdy wybuchła wojna, bokser, który miał również licencję pilota szybowcowego, próbował się dostać do Francji, by jako lotnik walczyć w polskim wojsku. Złapano go na granicy węgiersko-jugosłowiańskiej i odesłano do Tarnowa. Z tamtejszego więzienia Pietrzykowski trafił do Oświęcimia. Był jednym z pierwszych więźniów, miał numer 77 (później przewieziono go do obozu w Neuengamme). Choć ważył ok 40 kg, nie bał się przeciwników o dwie głowy wyższych: w obozach stoczył ponad 40 pojedynków, z których większość wygrał. Za zwycięstwa otrzymywał bochenki chleba, którymi dzielił się z pozostałymi więźniami.

W Auschwitz Pietrzykowski poznał także Ojca Maksymiliana Kolbe. Któregoś dnia zauważył, że jeden z nadzorców znęca się nad franciszkaninem. Zaproponował esesmanom walkę na pięści, ci się zgodzili. Gdy nadzorca, powalony ciosem „Teddy’ego” leżał na ziemi, pobity kapłan zaczął prosić Pietrzykowskiego, by nie bił już swojego przeciwnika…

Historią Pietrzykowskiego zainteresowała się Polska Fundacja Narodowa, która z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zaprosiła do Warszawy Davida Haye’a. Sławny czempion, zapozna się z losami „Teddy’ego”, w środę na obiektach Legii (ul. Waldorffa 31) poprowadzi trening z młodzieżą. Wieczorem w wyjątkowym dla polskiego boksu miejscu – w Hali Gwardii (to tu w 1953 roku na mistrzostwach Europy Polacy zdobyli 9 medali, w tym 5 złotych) Haye weźmie udział w panelu dyskusyjnym.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz