fbpx

Najstarszą w Europie restaurację znajdziesz w Polsce. Ma ponad 700 lat i wciąż przyjmuje gości

Piwnica Świdnicka znajduje się w samym centrum Wrocławia, a dokładnie w piwnicach Starego Ratusza. Restauracja została otworzona w 1273 roku i zasłynęła z jęczmiennego piwa oraz przepysznej wołowiny. To w tym miejscu z chęcią gościli się Fryderyk Szopen, a także pisarz Johann Wolfgang von Goethe.

Od dnia otwarcia układ restauracji kilkukrotnie się zmieniał, aż do XV wieku, kiedy przyjęła ostateczną formę, w której istnieje do dziś. W 1519 roku wprowadzone zostały beczki z piwem, dlatego też przedsionek Piwnicy Świdnickiej został połączony podziemnym tunelem z browarem znajdującym się w kamienicy naprzeciwko Ratusza. Od tego czasu restauracja przechodziła jedynie “kosmetyczne” zmiany jak np. w 1904 roku, kiedy wystrój został zmieniony na styl secesyjny. W tym samym roku zainstalowano oświetlenie elektryczne oraz część pomieszczeń przekształcono na spiżarnie i pomieszczenia kuchenne.

W trakcie II Wojny Światowej restauracja nie poniosła wielkich szkód, jednak przez 15 lat po jej zakończeniu, Piwnica nie była otwarta. W 1960 roku wyremontowano restaurację, przekształcając ją na klub młodzieżowy oraz salę bilardową i salę kinową. Dopiero pod koniec XX wieku podjęto decyzję o renowacji obiektu, dzięki czemu Piwnica Świdnicka przybrała pierwotną funkcję.

Współcześnie Piwnica podzielona jest na 10 sal, które łącznie zajmują powierzchnię 900 m², a także część kuchenną mającą blisko 780 m². Każde z pomieszczeń ma swoją nazwę jak np. sala książęca, sala mieszczańska, sala ławników. W jednej z sal piwnicy, cyklicznie odbywają się spotkania z kulturą i kabaretem oraz wydarzenia muzyczne.

Czytaj więcej na:  popularne.net

Dodaj komentarz