fbpx

Podczas kopania studni znalazł największy szafir na świecie

Na Sri Lance znaleziono ważący 510 kilogramów (2,5 mln kartów) świecie szafir gwiaździsty. Jest to prawdopodobnie największy taki minerał na świecie. Na kamień trafiono przypadkiem podczas kopania studni. Jego wartość rynkową szacuje się na ok. 100 mln dolarów.

Cenne odkrycie podczas kopania studni

Handlarz kamieniami szlachetnymi, na którego podwórku dokonano odkrycia, powiedział, że kamień został znaleziony przez robotników kopiących studnię. Okolica miasta Ratnapura, w której mieszka, jest bogata w cenne kruszce.

Osoba, która kopała studnię, zaalarmowała nas o rzadkich kamieniach. Później natknęliśmy się na ten ogromny okaz — powiedział BBC właściciel kamienia. Ze względów bezpieczeństwa nie chciał podawać swoich personaliów.

Rodzina mężczyzny od pokoleń zajmuje się handlem kamieniami szlachetnymi.

2,5 miliona karatów

Zdaniem ekspertów, kamień o bladoniebieskim kolorze może na rynku międzynarodowym osiągnąć wartość nawet 100 milionów dolarów. Ważący 510 kilogramów, czyli ok. 2,5 miliona karatów minerał otrzymał nazwę „Szafir Serendipity”.

Nigdy wcześniej nie widziałem tak dużego okazu. Prawdopodobnie powstał on około 400 milionów lat temu — powiedział BBC dr Gamini Zoysa, znany gemmolog.

Miasto klejnotów

Ratnapura oznacza w języku syngaleskim „miasto klejnotów”, miejscowość znana jest jako stolica cennych kruszców w tym kraju. W przeszłości znajdowano tam inne cenne kamienie.

Sri Lanka jest przodującym eksporterem szafirów i innych drogocennych klejnotów. W ubiegłym roku kraj zarobił około pół miliarda dolarów na eksporcie klejnotów, oszlifowanych diamentów i biżuterii.

Władze Sri Lanki uważają, że okaz zainteresuje prywatnych kolekcjonerów lub muzea.

Dodaj komentarz