fbpx

18 mln drzew w 10 lat. Ruszyła akcja sadzenia drzew w Glasgow

W Glasgow, największym mieście Szkocji, w życie wchodzi nowa inicjatywa posadzenia 18 milionów drzew. Przedsięwzięcie potrwa kolejną dekadę i zwiększy zalesienie regionu z 17% do 20%.

Założeniem programu jest posadzenie 10 drzew dla każdego mężczyzny, kobiety i dziecka w ramach nowej miejskiej sieci lasów. To ambitne zobowiązanie nosi nazwę Clyde Climate Forest i „tchnie nowe życie” w ośmiu lokalnych prowincjach w sąsiedztwie Glasgow.

Inicjatorem akcji jest organizacja Glasgow & Clyde Valley Green Network, założona w 2007 r., będąca liderem w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i odpowiedzialności ekologicznej wobec środowiska naturalnego.

To również wsparcie dla miasta na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto, ponieważ Glasgow jest gospodarzem kolejnej dorocznej konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, COP26, która odbędzie się w listopadzie.

W regionie znajduje się około 29 tys. ha lasów liściastych, ale są one rozproszone ze względu na rozwój urbanistyczny. Nowe nasadzenia mają na celu połączenie mniejszych obszarów leśnych i pomoc w odbudowie przyrody oraz zwiększeniu bioróżnorodności.

Właściwe drzewo we właściwym miejscu

Zespół projektowy zamierza skoncentrować się na obszarach byłych kopalni węgla, nieużytkach oraz ulicach miejskich. Obowiązywać będzie zasada: „właściwe drzewo we właściwym miejscu”. Lokalne władze wzywają również grupy społeczne i zarządców gruntów do pomocy w identyfikacji miejsc do nowych nasadzeń lub zastępowania tych, które zostały utracone w przeszłości. Ocena lasów w celu zidentyfikowania potencjalnych nowych obszarów do zazieleniania drzewami odbywa się bezpłatnie. To ma zachęcić mniejszych właścicieli gruntów i władze lokalne do włączenia się w akcję.

„Drzewa to zielone płuca natury, poprawiające jakość powietrza, którym oddychamy i pochłaniające szkodliwe emisje CO2 z naszego środowiska” – powiedział radny Andrew Polson, który jest odpowiedzialny za prawidłowe użytkowanie gruntów i zrównoważony rozwój w regionie Glasgow.

Na projekt przeznaczono dotację w wysokości 400 000 funtów z Funduszu Woodland Trust. Osoby prywatne i grupy społeczne mogą również przekazywać darowizny na rzecz projektu Clyde Climate Forest.

w Glasgow

 

Przeczytaj o podobnej inicjatywie w Polsce TU.

Źródło: goodnewsnetwork.org
Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim

 

Dodaj komentarz