fbpx

Powstała pigułka, która leczy raka płuc

Najczęściej występującym typem nowotworu płuca jest rak niedrobnokomórkowy, który często ma skłonność do nawrotó, szczególnie gdy jest zdiagnozowany na późnym etapie, co komplikuje proces leczenia. Obecnie nowe badania prowadzone przez naukowca z Yale Cancer Center przynoszą nadzieję dla pacjentów.

W omawianym badaniu udział wzięli pacjenci cierpiący na niedrobnokomórkowy rak płuca z mutacją receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). Osoby biorące udział w badaniach były poddane celowanej terapii za pomocą leku ozymertynib po chirurgicznym usunięciu nowotworu. Główny autor badań, dr Roy Herbst z Yale School of Medicine, podkreśla, że osiągnięto “zdumiewające wyniki”. Wyniki te zostały przedstawione podczas plenarnej sesji na konferencji American Society of Clinical Oncology 2023 w Chicago oraz opublikowane w czasopiśmie “New England Journal of Medicine”.

Leczenie poprawia i przedłuża życie pacjentów z rakiem płuc

Celem badania III fazy było zbadanie efektywności, bezpieczeństwa oraz wyników przeżycia po zastosowaniu leku ozymertynib u pacjentów z rakiem płuc, którzy przeszli pełne usunięcie nowotworu chirurgicznie. Okazało się, że terapia przekroczyła przewidywane rezultaty, oferując znaczne korzyści dla pacjentów, takie jak wydłużenie czasu do nawrotu raka oraz zredukowanie ryzyka przerzutów.

Badanie objęło 682 pacjentów z rakiem w stadium IB-IIIA. 88% pacjentów, którzy zażywali lek po operacji, nadal żyło po pięciu latach w porównaniu do 78% pacjentów, którzy otrzymali placebo.

Dane z tego badania potwierdzają, że ozymertynib jest wysoce efektywnym lekiem dla pacjentów po resekcji płuc z niedrobnokomórkowym rakiem w stadium IB-IIIA z mutacją EGFR – podkreślono w oświadczeniu prasowym Yale School of Medicine.

To zmienia podejście do leczenia

Dr Herbst podkreśla, że w Stanach Zjednoczonych od 10 do 15% pacjentów cierpiących na raka płuc ma mutacje w receptorze naskórkowego czynnika wzrostu. Nawet jeśli ci pacjenci otrzymują najlepszą dostępną opiekę i leczenie, guz często nawraca.

— Kiedy leczymy raka wcześnie, zapobiegamy jego rozprzestrzenianiu się do mózgu, wątroby i kości. W tym badaniu skorzystaliśmy z efektywności ozymertynibu, zastosowaliśmy go wcześniej i to doprowadziło do naprawdę imponującego wpływu na przeżycie. To zmienia podejście do leczenia i pozwala ludziom żyć dłużej z rakiem płuc. Jestem bardzo podekscytowany, że mogłem uczestniczyć w tych badaniach — podkreślił dr Roy Herbst.

Źródło: nejm.org

Dodaj komentarz