fbpx

„Niemy” Chór w Cieszynie – wykonuje utwory w języku migowym

Chór „Niemy” Uniwersytetu Śląskiego ma na celu nauczanie znaków języka migowego, integrowanie środowiska uczelnianego i pozauczelnianego oraz promowanie Uniwersytetu Śląskiego. Działalność chóru integruje studentów, absolwentów i pracowników uniwersytetu oraz osób spoza uczelni. Do chóru może dołączyć każdy, kto chce nauczyć się języka migowego.

Chór „Niemy” powstał spontanicznie w 2016 roku z inicjatywy studentów Uniwersytetu Śląskiego. Zaczęli od kolędy „Cicha noc” przed świętami Bożego Narodzenia i od tego się zaczęło. Dziś chór wykonuje utwory muzyczne w języku migowym, interpretując muzykę przy pomocy mowy ciała.

„Działalność chóru stała się dla nas naturalna i oczywista. Chór stał się wizytówką Uniwersytetu Śląskiego” – podkreśliła prof. Katarzyna Marcol, dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Działalność chóru ma na celu przede wszystkim integrację osób słyszących z osobami głuchymi czy niedosłyszącymi oraz włączanie ich do działań w zakresie kultury.

„Osoby niesłyszące nie słyszą muzyki, ale nie oznacza to, że nie czują jej ciałem poprzez rytm i wibracje” – zauważa prof. Marcol.

Członkowie chóru zgodnie odpowiadają, że największą satysfakcję sprawia im pomaganie innym. Śpiewając migając, chcą pokazać, że osoby głuche też mogą odczuwać muzykę. „Głusi nas rozumieją i myślę, że to, co robimy, to łamanie stereotypów” – mówi Katarzyna Ochojska, która uczestniczy w próbach.

Chór wykonuje utwory w występach na żywo oraz w studenckich teledyskach. Przed zespołem pojawiają się także nowe wyzwania, jak np. zapis znaków polskiego języka migowego zamkniętych w nutach.

Najbliższy koncert Chóru „Niemego” odbędzie się 10 czerwca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godzinie 17.00.

Dodaj komentarz