fbpx

Prozdrowotny napój z soku jabłkowego, pierzgi pszczelej i propolisu

Naukowcy z Krakowa stworzyli napój złożony z soku jabłkowego, pierzgi pszczelej i propolisu, bazujący na składnikach GRAS, które są bezpieczne do spożycia bez ograniczeń i korzystne dla zdrowia. Twórcy tego napoju podkreślają jego zdolności antymikrobowe i przeciwutleniające.

“Produkty pszczelne, które nie są miodem, są jeszcze niewystarczająco doceniane w przemyśle spożywczym. Chcemy to zmienić. W ramach naszego projektu stworzyliśmy proces produkcji nowatorskiego napoju, którego składnikiem jest mętny sok jabłkowy, pierzga pszczela lub propolis” – mówi dr Małgorzata Makarewicz z Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w materiale edukacyjnym udostępnionym przez Centrum Transferu Technologii UR.

Propolis i pierzga pszczela to substancje o właściwościach farmakologicznych i terapeutycznych. Pierzga jest pokarmem pszczół, zawierającym białka, minerały, aminokwasy i witaminy. Pszczoły produkują pierzgę z pyłku kwiatowego połączonego z miodem lub nektarem, a następnie konservują w komórkach plastra poprzez fermentację. Ze względu na swoje właściwości zdrowotne, może być zastosowana w diecie ludzi i jest uważana za naturalną żywność funkcjonalną.

Propolis, inaczej kit pszczeli, to gęsta substancja, którą pszczoły wykorzystują do wyłożenia wnętrza ula. Propolis chroni przed patogenami, takimi jak bakterie, grzyby i wirusy, a jest produkowany z wydzielin oraz żywic drzewnych i kwiatowych. Z drugiej strony, mętne soki jabłkowe są zdrowsze od klarownych. Badania dowodzą, że mogą zapobiegać nowotworom i wzmacniać ogólną odporność organizmu.

“Tworzymy produkt, który nie tylko jest smaczny, ale zawiera także unikalny zestaw biologicznie aktywnych substancji łatwo przyswajalnych przez organizm, które mają szeroki zakres pozytywnego wpływu na nasze zdrowie” – zapewnia dr Makarewicz. Dodaje, że wszystkie składniki napoju są bezpieczne i ich codzienne spożycie nie jest ograniczone. Napój z pierzgą pszczelą może być zalecany dla prawie wszystkich grup konsumentów – niezależnie od płci, wieku, stanu zdrowia, aktywności czy kondycji fizycznej.

Dr Makarewicz opracowała proces produkcji napoju gotowego do komercjalizacji, który zwiększa jego wartość odżywczą. Dodatek produktów pszczelich do żywności minimalnie przetworzonej wpływa pozytywnie na jej trwałość, hamując rozwój niepożądanych mikroorganizmów.

Praca naukowa jest umieszczona w bazie prac przedwdrożeniowych Inkubatora Innowacyjności 4.0 pięciu krakowskich uczelni. Producenci soków i napojów mają możliwość wykorzystania wyników badań naukowych do wzbogacenia swojej oferty o naturalny produkt funkcjonalny.

Więcej informacji na temat tego oraz innych innowacyjnych projektów realizowanych na krakowskich uczelniach można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz