fbpx

Największy mural ceramiczny w Polsce odsłonięto we Wrocławiu

mural-przejscie-slodowe-002

W jego stworzeniu wzięło udział aż 262 artystów z całego świata. Nadsyłali kafle wykonane w różnych technikach ceramicznych na wrocławską ASP. Mural znajduje się w podziemnym Przejściu Słodowym, do którego wejście znajduje się przy ul. Piotra Skargi, między IX LO i budynkiem PZU.

Mural ceramiczny ma 18,20 metrów długości i 2,14 metrów wysokości, w sumie zajmuje powierzchnię 39 mkw. Składa się z 362 kafli wykonanych przez 262 artystów z całego świata. Kafle własnoręcznie wmurowały w ścianę przejścia prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan i prof. Joanna Teper z Katedry Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP. Wraz z kaflami, które tworzą ramę i napisy mural liczy ich 570.

– Każdy kafel jest inny, różni się techniką, grubością. To nie jest materiał, z którym może się zmierzyć firma kafelkarska – podkreśla prof. Piotr Kielan, rektor wrocławskiej ASP. – Praca nad muralem trwała dwa lata. To jedno z naszych działań włączonych w ESK Wrocław 2016 – dodaje. – Powstało dzieło atrakcyjne i oryginalne i mam nadzieję, że przetrwa nietknięte przez długie lata. Będzie informacją dla odwiedzających Wrocław, że byliśmy Europejską Stolicą Kultury. To niespotykana realizacja, za którą kryje się niewiarygodny wysiłek organizacyjny i artystyczny – zaznacza rektor.

mural-przejscie-slodowe-005

mural-przejscie-slodowe-004

Czytaj więcej na: wroclaw.pl

Autor zdjęć: Tomasz Walków

 

Dodaj komentarz