fbpx

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania mieszkania?

Zakup nieruchomości to jedna z najdroższych i najpoważniejszych inwestycji w życiu. Dlatego też tak istotne jest zwrócenie uwagi na co najmniej kilka czynników. Co uwzględnić, nabywając mieszkanie z rynku wtórnego?

Szukając mieszkania w dobrej lokalizacji, nie zawsze można liczyć na możliwość nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego, gdyż takie w danej okolicy mogą w ogóle nie powstawać. Wtedy warto zwrócić się w stronę rynku wtórnego, który ma do zaoferowania bardzo wiele mieszkań, odmiennym pod względem metrażu, strony świata, roku i technologii budowy, piętra czy udogodnień. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania używanego mieszkania?

Darmowe ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości – mnóstwo ofert w jednym miejscu

Darmowe ogłoszenia o sprzedaży mieszkania stanowią cenne źródło informacji na temat nieruchomości dostępnych w obrębie danego miasta czy dzielnicy. Bogatą ich bazę znaleźć można w serwisie online https://www.bazos.pl/. Darmowe ogłoszenia bez rejestracji pozwalają stronie sprzedającej na bezkosztowe poinformowanie grona potencjalnych kupujących o byciu zainteresowanym nabyciem mieszkania. Z kolei odbiorcy oferty mają nieograniczony dostęp do bardzo wielu propozycji. Ogłoszenia darmowe są pogrupowane w dwie główne kategorie: sprzedaż oraz wynajem. Każda z nich ma dodatkowe podziały na rodzaje nieruchomości. Dzięki temu można o wiele łatwiej i szybciej przejrzeć możliwości. Ogłoszenia nieruchomości – na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu mieszkania z drugiej ręki?

Ogłoszenia dostępne w Internecie, na przykład zamieszczone w serwisie https://nieruchomosci.bazos.pl/ to pierwszy krok do rozejrzenia się w mieszkaniach, domach i działkach czy nieruchomościach komercyjnych, które zostały wystawione na sprzedaż. Tak poważny i kosztowny zakup nie może się jednak opierać wyłącznie na danych opublikowanych przez sprzedającego. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana nieruchomość nie jest obciążona żadnymi wpisami, na przykład umową służebności czy dożywocia lub innymi roszczeniami ze strony osób trzecich. Aktualne możliwości technologiczne pozwalają bez uzyskania uprzedniej zgody właściciela na samodzielną weryfikację, jaki jest status prawny danego mieszkania, domu czy działki. Kluczowe informacje w tym zakresie można zdobyć poprzez przejrzenie III i IV działu ksiąg wieczystych. Ważne jest również, czy nieruchomość wolna jest od meldunku na pobyt stały bądź czasowy.

Jakie aspekty są jeszcze istotne podczas nabywania domu czy mieszkania?
Przed zakupem domu czy mieszkania należy upewnić się również, czy aktualny właściciel nie zalega z zapłatą podatku od nieruchomości lub za media. Istotną kwestią jest to, czy dany adres nie posłużył właścicielowi do zarejestrowania działalności gospodarczej. Może się to wiązać z potencjalnymi zaległościami w urzędzie skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Podsumowując, istnieje wiele czynników, które powinny być zweryfikowane przed podjęciem decyzji zakupowej.

 

Dowiedz się, co ogłoszenie o pracę mówi o Twoim przyszłym pracodawcy?

Dodaj komentarz