fbpx

Uzdrowiciele Ngangkari: 60,000 lat tradycyjnych aborygeńskich metod leczenia znalazło zastosowanie we współczesnych klinikach medycznych!

Uzdrowiciele Ngangkari byli uważani za skarb społeczności Aborygenów, a teraz ta trwająca ok. 60,000 tysięcy lat tradycja dotarła do Królewskiego Szpitala Adelaide w Południowej Australii i okolicznych wiejskich ośrodków zdrowia.

Osiemnastu zarejestrowanych uzdrowicieli Ngangkari utworzyło Anangu Ngangkari Tiutaky Aboriginal Corporation (ANTAC) już ponad siedem lat temu. Dyrektor naczelna Francesca Panzironi kieruje zespołem, odwiedzającym główne szpitale i wiejskie ośrodki zdrowia w Victorii, Nowej Południowej Walii, Australii Południowej i Australii Zachodniej. Ostatnio zespół pracował w regionalnych ośrodkach zdrowia w całym kraju, odwiedził też nowy Szpital Królewski Adelaide. „Myślę, że około 95 procent Australijczyków nie ma pojęcia o istnieniu takich metod leczenia” powiedziała Panzironi.

Celem ANTAC jest stworzenie platformy dla aborygeńskich uzdrowicieli, która zostanie uznana w głównym nurcie systemu opieki zdrowotnej jako forma uzupełniającej medycyny alternatywnej. Kiedy Panzironi pracowała jako wykładowca uniwersytecki, zidentyfikowała lukę w literaturze dotyczącą metod uzdrawiania wykorzystywanych przez australijskich Aborygenów. Według niej najbliższą formą medycyny alternatywnej podobną do leczenia Ngangkari było reiki, japońska technika redukcji stresu. W zależności od problemów klienta, uzdrowiciele Ngangkari oferują trzy główne techniki – ceremonię ognia, leki z roślin lub harmonizowanie ducha. „Uzdrowiciel identyfikuje, gdzie są problemy, i dzięki specjalnej metodzie leczenia, która nazywana jest panpooni, odbiera od nich to co im przeszkadza, niezależnie czy jest ból, blokada, czy inna przeszkoda, a robią to rękami” – powiedziała Panzironi. „Najbardziej unikatową metodą leczenia, której używają, jest harmonizowanie ludzkiego ducha.” Uważają, że duch jest najważniejszym i bazowym elementem ludzkiego ciała. „Jeśli nie jest we właściwym miejscu, może powodować problemy, zarówno fizyczne, emocjonalne jak i psychiczne. Dzięki uzdrawiającemu dotykowi nawracają go z powrotem na właściwe miejsce”.

Uzdrowiciele Ngangkari są popularni wśród klientów ze wszystkich środowisk. Pani Panzironi przyznała, że pacjenci, którzy stosowali technikę  leczenia bólu zgodnie z aborygeńskimi technikami odczuwali znaczną ulgę w swoich objawach. Panzironi twierdzi, że leczenie tego typu nie zastąpi całkowicie roli głównego nurtu medycyny, ale może być śmiało stosowane w połączeniu z innymi metodami leczenia, opowiadając się za tym, żeby lekarze głównego nurtu spróbowali lepiej zrozumieć rolę, jaką mogą odegrać aborygeńscy uzdrowiciele w uzupełnieniu zachodnich metod leczenia. Jest to opinia podzielana przez Jona Wardle’a, starszego wykładowcę zdrowia publicznego na University of Technology w Sydney. Twierdzi on, że posiadanie uzdrowicieli Ngangkari w szpitalu pomoże edukować innych pracowników w kwestii tworzenia w szpitalach przestrzeni akceptowalnej kulturowo. „Wielu lekarzy pierwszego kontaktu nie rozumie tradycyjnej medycyny niekonwencjonalnej, automatycznie są, więc sceptyczni wobec czegoś, czego nie rozumieją” – powiedział Dr Wardle. „Ważne jest jednak, aby mieć wszystkie karty na stole, więc jeśli inne opcje będą potrzebne, powinny być dostępne i stosowane”.

 

źródło: www.abc.net.au

Tłumaczenie Joanna MM

Dodaj komentarz