fbpx

Ciepła kąpiel pozwoli ci odpocząć i spalić tyle samo kalorii co 30-minutowy spacer!

Wracając do domu po męczącym 8-godzinnym dniu pracy, uzyskanie odpowiedniej ilości ćwiczeń może być dużym wyzwaniem. Po pracy czujemy się zestresowani, zmęczeni i prawdopodobnie nie mamy już na nic siły. Półgodzinny spacer dla zdrowia, może więc nie być dla nas wymarzoną formą spędzenia wolnego czasu. Chociaż regularne ćwiczenie jest naprawdę ważne, nie jest to jedyny sposób na odpoczynek i spalanie kalorii, jeśli nie masz ochoty na spacer. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z hydroterapii oraz badania, które pokazują, jak godzinna kąpiel w ciepłej wodzie może spalić prawie 130 kalorii, pomagając nam utrzymać wymarzoną sylwetkę.

Gorąca kąpiel spala kalorie!

Badanie przeprowadzone przez dr Faulknera w 2017 roku obejmowało 14 otyłych i szczupłych mężczyzn, którzy wykonywali po 60 minut umiarkowanej jazdy na rowerze albo kąpali się w wodzie o temperaturze 40℃. Obie opcje zmuszały ciało do zużywania większej ilości energii niż w stanie spoczynku. Badani, którzy się kąpali spalili o 79% więcej kalorii niż ci, którzy bezczynnie siedzieli na kanapie. Jednak osoby jeżdżące na rowerze przez 60 minut spaliły prawie 750% więcej kalorii, niż ci będący w stanie spoczynku. To badanie sugeruje, że ćwiczenie jest nadal najlepszym sposobem na zrzucenie zbędnej wagi i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Gorąca kąpiel może być jednak bardziej przystępną alternatywą dla osób, które zmagają się z dużym zmęczeniem, stresem czy bólem mięśni i którym trudno jest codziennie ćwiczyć.

Korzyści gorącej kąpieli!

Kąpiel zapewnia korzyści naszemu sercu, skórze i mięśniom. Może być stosowana w znacznie szerszym spektrum – nie tylko jako metoda spalania zbędnych kalorii.

Obniża poziomu cukru we krwi

To samo badanie dr. Faulknera z 2016 r. Wykazało, że godzinna kąpiel w wodzie o temperaturze 40℃ przed spożyciem posiłku przyczynia się do lepszej regulacji poziomu cukru we krwi od ćwiczeń wykonywanych bezpośrednio po posiłku, kiedy poziom cukru we krwi jest najwyższy. Korzystanie z takich kąpieli w czasie między posiłkami może zmniejszyć niebezpieczne skoki cukru we krwi bez konieczności stosowania leków. Dlatego kąpiele mogą pomóc osobom z cukrzycą typu 2 i innym osobom zagrożonym wysokim poziomem cukru we krwi regulować objawy.

Pomaga na problemy z sercem

Badanie obserwacyjne z 2015 r. Dotyczące kąpieli w saunie, w którym wzięło udział 2315 mężczyzn w średnim wieku, wykazało, że osoby, które spędzały więcej czasu w saunie, miały mniejsze ryzyko:

  • Nagłej śmierci sercowej
  • Choroby niedokrwiennej serca
  • Schorzeń sercowo-naczyniowych
  • Śmiertelności w ogóle

Chociaż to nie jest to samo, co kąpiel, działa na podobnych zasadach. Sauny są gorące, wilgotne, a użytkownicy odpoczywają, gdy do nich wchodzą. W tym badaniu nie zbadano, dlaczego sauny mają taki efekt, ale sugerują, że niektóre warunki związane z gorącymi kąpielami mogą zmniejszyć ryzyko śmiertelnych chorób serca.

 

Kąpiel dla osób starszych

W badaniu z roku 2008, w którym wzięło udział 81 starszych pacjentów, którzy skorzystali z 30-minutowej ciepłej kąpieli w wodzie mineralnej, stwierdzono, że ich zwyrodnieniowa choroba stawów lub przewlekłe bóle pleców uległy  znacznemu zmniejszeniu. Badanie to świadczy o tym, jak przydatne są kąpiele w leczeniu silnego bólu, zapewniając skuteczną alternatywę dla bardziej inwazyjnych leków.

 

Wniosek?

Chociaż kąpiel nie spala kalorii z prędkością, która będzie w stanie zmienić cię w olimpijczyka, hydroterapia jest relaksującą alternatywą dla treningu i może uchronić cię od chorób serca i powikłań związanych z  cukrzycą typu 2. Przede wszystkim łatwo jest włączyć ją do swojego napiętego grafiku i nie jest trudno „zmusić” się do wieczornej relaksującej kąpieli, prawda? Więc teraz idź i spędź trochę czasu “dla siebie” w wannie… oczywiście dla zdrowia!

 

Źródło: theheartysoul.com

Tłumaczenie: Joanna MM

 

Dodaj komentarz