fbpx

„Parasol dla natury” wyłączył już 7 obszarów w kraju ze zwykłej gospodarki leśnej

„Parasol dla natury” to wspólny projekt marki Dafi oraz Stowarzyszenia MOST. Jego założeniem jest podjęcie ochrony cennych przyrodniczo miejsc w woj. świętokrzyskim. Działania w ramach projektu poszerzyły wiedzę na temat lokalnej bioróżnorodności i pozwoliły wyłączyć z gospodarki leśnej aż 7 cennych obszarów leśnych.

Projekt „Parasol dla natury” powstał w 2020 r. jako efekt współpracy kieleckiej marki Dafi – producenta filtrów do wody – i Stowarzyszenia MOST – organizacji, która wspiera aktywność społeczną mieszkańców województwa śląskiego. Celem projektu jest ochrona gatunków zagrożonych wymarciem i ich siedlisk. Jest to szczególnie ważne – w Polsce mniej niż 1 proc. lasów jest objętych ochroną rezerwatową.

Przyrodnicy związani z projektem skontrolowali do tej pory już 14 różnych lokalizacji nieobjętych dotąd żadnymi formami ochrony przyrody – 10 z nich zostało szczegółowo przebadanych. Badacze wykonali ok. 220 kontroli terenowych, które trwały łącznie 600 godzin. W efekcie powstała skrupulatna dokumentacja fotograficzna, 12 raportów miesięcznych oraz 3 raportów dla 3 nadleśnictw.

– Realizując projekt „Parasol dla Natury” mamy unikalną okazję rozpoznać mało znane, a często niezwykle cenne obszary o wielkiej przyrodniczej wartości. W wielu przypadkach są to obszary, których wcześniej nie badano (…). Odkryliśmy liczne stanowiska gatunków uznanych za rzadko występujące i zagrożone wymarciem – mówi prezes Stowarzyszenia MOST, specjalista i ekspert ds. zarządzania zasobami przyrody, koordynator projektu ,,Parasol dla Natury” Łukasz Misiuna.

Dzięki projektowi „Parasol dla natury” 7 obszarów wskazanych przez przyrodników z 3 nadleśnictw zostało wyłączonych ze zwykłej gospodarki leśnej, co w praktyce oznacza, że objęto je ochroną na mocy wewnętrznych regulacji Lasów Państwowych.

– W czasach kryzysu klimatycznego nie ma ważniejszej misji niż chronić wodę, lasy, powietrze i dziką przyrodę. Bez tego nie jest możliwe adaptowanie się do radykalnych przemian o skali globalnej – dodał Łukasz Misiuna.

Szczegółowe badania w ramach projektu pozwoliły wykryć na terenie woj. świętokrzyskiego gatunki bardzo rzadko występujące w Polsce i zagrożone w Europie. Uzyskana w ten sposób wiedza pozwoli uchronić bezcenne obszary starych lasów i mokradeł.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: oferminin.pl

Foto ilustracyjne

 

 

Dodaj komentarz