fbpx

5 sposobów na „bezbolesną” pobudkę. Zadbaj o nią dzień wcześniej

 

Michał Domaszewski, czyli słynny youtuber, który prowadzi kanał „Doktor Michał” zdradza sekrety dobrej i właściwej (z punktu widzenia lekarza) pobudki. Stosuj te sztuczki każdego poranka przez tydzień. Zdziwisz się jak wiele korzyści uzyskasz.

Powiada się, że to w jakim nastroju wstajemy z łóżka, wpływa na całą resztę dnia i decyduje o naszych emocjach a także o realizacji zaplanowanych przedsięwzięć. Jak się okazuje, poranny nastrój nie jest uzależniony od tego, czy wstaliśmy lewą czy prawą nogą, ale od tego jakie są nasze pierwsze poranne wybory. Poniżej przedstawiamy zalecenia „Doktora Michała”.

Zrezygnuj z drzemek
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych rano to wstawanie z łóżka dopiero na sygnał „drzemki” – a nie podczas pierwszego alarmu. Eksperci ds. snu odradzają tego typu dosypianie. Zdaniem badaczki Timothy Morgenthaler, dodatkowa drzemka negatywnie wpływa na układ nerwowy – rozbija nasz naturalny rytm.  W ciągu kilkunastu minut dodatkowej drzemki możemy ponownie wpaść w fazę snu głębokiego – budzik wyrywa nas drastycznie z tej fazy i sprawia, że czujemy się rozbici.

Kawa? Podziękuję!

Pijesz kawę na czczo? To błąd, który może cię słono kosztować. Mocna kawa wypita przed śniadaniem podnosi poziom kortyzolu we krwi, a tym samym wprawia organizm w stan stresu, który może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. W efekcie każda nieprzewidziana sytuacja w ciągu dnia spowoduje niepokój. Eksperci radzą, by rozpoczynać dzień od szklanki cieplej wody z cytryną albo małej ilości zakwasu z buraków, który zadba o zdrowie mikrobiomu w jelitach. Najlepszą porą na wypicie pierwszej filiżanki kawy to godz. 10 rano – wtedy poziom hormonu stresu zaczyna naturalnie się obniżać.

Rozciągnij mięśnie

Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia od kawy? Spróbuj krótkiej gimnastyki o poranku! Kilka prostych pozycji jogi pomoże rozciągnąć zastygłe mięśnie, rozgrzeje organizm i doda energii na cały ranek.  Gimnastykę możesz rozpocząć jeszcze będąc w łóżku – przeciągnij się głęboko ziewając, rozprostuj nogi i ręce – dzięki temu krew zacznie lepiej krążyć i dotleni wszystkie organy.

Dbaj o właściwe światło
Zarówno wieczorem, zanim udasz się na spoczynek jak i po wstaniu z łóżka, warto jest zadbać o właściwe oświetlenie. Wieczorne światło powinno być koloru ciepłego, lekko przytłumionego. Unikaj niebieskich ledów, pracy przy monitorze w godzinach wieczornych, ogranicz używanie telefonu komórkowego. Emisja niebieskiego światła wpływa na wydzielanie melatoniny – melatonina zaś wpływa na jakość snu. Rano, od razu po przebudzeniu odsłoń okna i wpuść światło do mieszkania. Dzięki temu naturalnie przyspieszysz wydzielenie serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za poczucie szczęścia i zadowolenia.

Zjedz pożywne śniadanie

I na koniec zjedz dobre śniadanie – najlepiej na ciepło. Węglowodany? Niekoniecznie! Zdaniem dr Neala Barnarda poranny posiłek powinien zawierać białko roślinne. Grillowany lub pieczony tempeh czy hummus na pełnoziarnistej kanapce dodadzą energii i zadbają o właściwa podaż serotoniny. Dr Barnard radzi unikać zjadania białka w godzinach wieczornych (trawi się dłużej od węglowodanów) czy wypijania kieliszka wina. Wszystko to może zaburzać jakość snu, tym samym utrudniając pobudkę.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: medonet.pl

 

 

One thought on “5 sposobów na „bezbolesną” pobudkę. Zadbaj o nią dzień wcześniej

Dodaj komentarz