fbpx

Darmowe noclegi dla turystów na słynnej wyspie

Jedna z lokalnych fundacji oferuje turystom przybywającym na Sardynię darmowe zakwaterowanie na trzy noce, jeśli spełnią dwa warunki: wybiorą się na pieszą wędrówkę szlakiem Santa Barbara i mają mniej niż 35 lat. Organizatorzy chcą w ten sposób przyciągnąć więcej młodych turystów.

Fundacja Cammino Minerario di Santa Barbara (CMSB), promująca szlak wędrowny Santa Barbara na Sardynii, wyszła z inicjatywą, mającą na celu zachęcenie młodych ludzi do odwiedzania tej części wyspy. Fundacja oferuje pokrycie kosztów trzech noclegów dla osób poniżej 35. roku życia, które zdecydują się na wędrówkę szlakiem Santa Barbara. Choć pierwsza część programu zakończyła się niedawno, ponownie ruszy on po sezonie letnim, od 15 września do końca grudnia. “Jeśli masz poniżej 35 lat i chcesz wyruszyć na niesamowitą wycieczkę bez wydawania pieniędzy, ta propozycja jest dla ciebie” – zachęcają organizatorzy.

Szlak Santa Barbara ma 500 km długości i podzielony jest na 30 etapów, z których każdy ma około 16 km. Cała trasa zajmuje około miesiąca. Szlak zaczyna się w miasteczku Iglesias w południowo-zachodniej części Sardynii i prowadzi przez nadmorskie klify, dębowe lasy oraz wydmy. Po drodze mija się ruiny około 150 opuszczonych kopalni i wiosek oraz wodospad Piscina Irgas. Szlak jest pełen świadectw górniczej historii regionu, dlatego jego nazwa odnosi się do św. Barbary, patronki górników.

Uczestnicy akcji nie muszą przejść całej trasy; mogą dołączyć na dowolnym etapie. Fundacja CMSB pokrywa koszty noclegów w 24 współpracujących obiektach na trasie. Aby wziąć udział w programie, należy się zarejestrować i zakupić “paszport wędrowca” za 5 euro, co umożliwia skorzystanie z darmowego zakwaterowania. Wymagana jest również dowolna dotacja na rzecz fundacji.

Margherita Concu, sekretarz fundacji, wyjaśniła BBC w maju, że jednym z celów projektu było przyciągnięcie młodych ludzi na Sardynię. — Chcieliśmy obniżyć średni wiek odwiedzających z emerytów do osób w wieku 20-30 lat. Ważne jest też dla nas, by ludzie poznawali historię tego szlaku — dodała.

W 2023 roku szlak przeszedło 1199 osób, ale niewielu turystów udaje się go ukończyć w całości. Od 2017 roku, kiedy szlak został otwarty, przeszło go całkowicie tylko 196 osób. — Przed wycieczką nie znałem historii tej części Sardynii. W trakcie wędrówki można wejść w tę kulturę i życie mieszkańców — mówił 26-letni Giorgio Pedulla, który w marcu przeszedł szlak przez pięć dni.

Dodaj komentarz