fbpx

Spadł z roweru i znalazł skarb – monety z XVII wieku.

Mieszkaniec Starej Wsi w powiecie inowrocławskim przypadkowo dokonał niesamowitego odkrycia. Pan Bogusław Rumiński podczas wyprawy na grzyby odnalazł skarb – srebrne monety z XVII wieku. Znalezisko dołączy do zbiorów Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Pan Bogusław wybrał się pod koniec października rowerem na grzyby. Podczas jazdy po wyboistej drodze przewrócił się i upadł. Można by powiedzieć, że pech, jednak w tym przypadku upadek okazał się niezwykle szczęśliwy. Grzybiarz, podnosząc się, wygarnął ręką z ziemi 66 srebrnych monet XVII wieku.

Pan Bogusław postanowił powiadomić o swoim znalezisku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu z delegaturą w Bydgoszczy. Kolejnego dnia, pracownik urzędu za pomocą wykrywacza metali odnalazł kolejne siedem monet.

Podczas kolejnych badań archeologicznych znaleziono jeszcze 13 monet, poszerzając znalezisko do 86 sztuk. Znalezisko składa się w większości z tak zwanych „szóstaków” – czyli sześciogroszówek, a także „ort” o nominale ośmiu groszy.

Najstarsza z monet pochodzi z 1657 r., a najmłodsza z 1667 r. Monety te były w polskim obiegu za czasów panowania Jana II Kazimierza, krótko po Potopie Szwedzkim. Ustalono, że zostały one zakopane właśnie w tamtym okresie.

Obecnie wszystkie monety znajdują się w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Obecnie przygotowywany jest wniosek do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o przyznanie nagrody dla znalazcy, który postąpił w sposób zgodny z ustawą o ochronie zabytków.

Po konserwacji monety dołączą do zbiorów Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

fot. Facebook Szoik Rojewo

Dodaj komentarz