fbpx

Mieszkanka Szczecina uratowała stary jacht

Ada Osińska, szczecińska projektantka jachtów, dokonała niemal cudu, przywracając do życia 60-letnią jednostkę zwodowaną wiele lat temu pod imieniem Cleo. Przez ostatnie miesiące jacht znajdował się w hangarze remontowym, gdzie jego drewniane elementy były naprawiane lub wymieniane.

Nie była to jednak tylko inicjatywa Ady. Właścicielka jachtu otrzymała wsparcie ze strony internetowych entuzjastów żeglarstwa, którzy pomogli zgromadzić ponad 50 tysięcy złotych na remont. “To ogromna pomoc, za którą jestem prawdziwie wdzięczna – mówi Ada. – Dzięki wsparciu życzliwych ludzi, łódź udało się uratować”.

Ada, jako sposób na okazanie wdzięczności dla swoich darczyńców, przygotowała dla nich nagrody w postaci żeglarskich gadżetów i nawet rejsów na pokładzie odnowionego Cleo. Ada dodała, że dzięki publikacjom prasowym wiele osób dowiedziało się o projekcie renowacji, a jacht zyskał nowych przyjaciół, z którymi będzie mógł żeglować.

Cleo, jacht typu Vega, został zbudowany w Szczecinie w 1963 roku na podstawie projektu Ryszarda Langera i Kazimierza Michalskiego. W tamtym czasie była to zaawansowana technologicznie łódź, której polska myśl szkutnicza mogła się równać z najlepszymi producentami jachtów na świecie. Do dziś przetrwało tylko 10 takich jednostek, z czego dwie żeglują obecnie w Polsce, w tym Cleo — najstarsza i jedyna jednostka zachowana w stanie bliskim oryginałowi.

Z biegiem czasu, Cleo, po latach żeglarskiej tułaczki, powróciła do Szczecina. W tym miejscu Ada musiała przeprowadzić kosztowny remont, aby jednostkę można było ponownie zwodować. “Przez wiele miesięcy prace na jachcie pochłaniały całe moje zarobki” – wspomina Ada.

Dzięki hojności internautów udało się zebrać środki na zakup niezbędnych materiałów do renowacji oraz na wyposażenie sygnalizacyjne i ratunkowe. Ada jednak podkreśla, że w najbliższych latach Cleo nadal będzie wymagać nakładów pracy. Mimo to optymistycznie patrzy w przyszłość.

Ada ma wielkie plany dla Cleo. Chce, aby jacht służył społeczności, współpracując z fundacjami i innymi organizacjami, by dać możliwość żeglowania m.in. wykluczonym społecznie dzieciom czy osobom niepełnosprawnym. Jednostka ma też szansę stać się jedną z atrakcji podczas największej imprezy żeglarskiej na Pomorzu Zachodnim, Żagli 2023.

“To zbieg wielu okoliczności, że Cleo powróciła do Szczecina, w którym została zbudowana 60 lat temu” – mówi Ada. Pamiętając o swoim trudzie związanym z renowacją, marzy o znalezieniu mecenasa lub partnera biznesowego, który chciałby wspierać jej ideę dzielenia się jachtem z innymi.

Już teraz można powiedzieć, że Ada Osińska dokonała niewiarygodnego wyczynu, przywracając do życia zabytkowy jacht. W najbliższym czasie Cleo ponownie pojawi się na szczecińskich akwenach, a wszystko to dzięki niezłomnej determinacji i niesamowitej pracy Ady oraz hojności społeczności internetowej, która wspierała jej projekt.

Ada kończy swoją historię z uśmiechem: “Mam nadzieję, że z każdym, kto pomógł, wcześniej czy później spotkam się na pokładzie Cleo”.

Dodaj komentarz