fbpx

O tej Polce mówi cały świat. Wkrótce nasze domy i urządzenia oplotą jej cienkie jak włos włókna

W Polsce pojawia się coraz więcej innowacyjnych projektów i wynalazków dotyczących energetyki. Startup, o którym było głośno już kilka lat temu, właśnie uruchomił we Wrocławiu pierwszą na świecie fabrykę ogniw słonecznych na bazie perowskitów – cienkich jak włos, elastycznych, możliwych do zastosowania niemal na każdym przedmiocie, które pozyskują energię nie tylko ze słońca, ale i ze sztucznego światła.

Startup Saule Technologies pod kierownictwem Olgi Malinkiewicz powstał kilka lat temu. Młoda polska fizyk, która już w trakcie studiów przeniosła się do Hiszpanii, gdzie opracowała tanią metodę wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów. W uproszczeniu to chemiczne związki, które biją na głowę krzem, bo są znacznie tańsze w produkcji, a przede wszystkim wszechstronne, bo ogniwa słoneczne z nich wytworzone są super cienkie, elastyczne i częściowo transparentne.

Magazyn „Science” w 2013 roku uznał materiał perowskitowy, który w dodatku można wydrukować, za odkrycie roku, ponieważ może on dokonać rewolucji w fotowoltaice. Olga Malinkiewicz natomiast jest nagradzana za swoją technologię produkcji perowskitów od lat. Najpierw, jeszcze w 2014 roku Komisja Europejska przyznała polskiej fizyk główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21.

Świat mówi o Oldze Malinkiewicz już od sześciu lat

W 2015 jako pierwsza Polka otrzymała tytuł Innowatora Roku w konkursie „Innovators Under 35” organizowanym przez „MIT Technology Review”, czyli prestiżowy magazyn wydawany przez Massachusetts Institute of Technology. Z kolei jej startup – Saule Technologies, którego zadaniem jest skomercjalizować wynalazek, został okrzyknięty w Polsce startupem roku.

W tym samym czasie badaczka otrzymała na rozwój swojej technologii 25 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz pozyskała japońskiego inwestora milionera Hideo Sawadę, który wyłożył kolejne 20 mln zł.

W 2016 roku nawet prezydent Andrzej Duda odznaczył Olgę Malinkiewicz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla rozwoju nauki polskiej”, a już w 2020 r. magazyn Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego uznało ją za jedną z najważniejszych kobiet w świecie nowoczesnych technologii.

O co chodzi z tymi włóknami perowskitowymi?

Materiał perowskitowy dzięki swoim właściwościom może być stosowany na dowolnym podłożu, nawet na folii PET. Można nim pokrywać budynki, nawet szklane ściany biurowców, bo jest tak cienki i częściowo transparenty. Można pokryć nim samochody elektryczne, a nawet obudowy laptopów i telefonów, które potrzebują stałego zasilania.

Perowskity zamienią energię słoneczną, a nawet tą pochodzącą ze sztucznego światła na energię elektryczną. Okrycie Malinkiewicz nie jest tylko naukową ciekawostką, która nie wyjdzie z laboratorium, bo jest za droga do powszechnego użycia. Produkcja Malinkiewicz jest tania i dlatego naprawdę może zrewolucjonizować podejście do fotowoltaniki.

Warto dodać, że badaczka po sukcesach za granicą wróciła do Polski, żeby tutaj rozwijać swój startup, co rzeczywiście jej się udaje. Po tym, jak pozyskała finansowanie na dalszy rozwój, udało jej się przeprowadzić już kilka pilotażowych wdrożeń swojego pomysłu – we współpracy z firmą Skansa w Warszawie, ale też na elewacji hotelu swojego japońskiego inwestora.

Polka krok przed naukowcami z Oxfordu

Polka nie jest jedyną, która pracuje nad technologią oparta na perowskitach, ścigają ją naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ale ich perowskity są mniej stabilne, więc to Polka na razie rozdaje karty. A kluczowe jest to, że właśnie wyszła z laboratorium, uruchamiając pierwszą dużą fabrykę perowskitowych ogniw słonecznych we Wrocławiu.

I to jest prawdziwy przełom, bo naukowcy w laboratoriach opracowują miliony fantastycznych wynalazków, tylko zwykle nie udaje im się wyjść z nimi na rynek, bo okazuje się, że masowa produkcja jest za droga, albo za trudna.

Malinkiewicz się udało, po drodze, w 2020 r. zebrała jeszcze 10 mln euro na rozwój od grupy Columbus Energy i właśnie weszła w etap komercjalizacji. A chętni już ustawiają się w kolejce, na pierwszy ognień poszła Grupa MVGM, która zarządza nieruchomościami komercyjnymi na dziesięciu europejskich rynkach.

One thought on “O tej Polce mówi cały świat. Wkrótce nasze domy i urządzenia oplotą jej cienkie jak włos włókna

  • 9 czerwca 2021 at 14:25
    Permalink

    Oby tylko nikt podły, jej w tym przedsięwzięciu nie przeszkadzał. Wysyłamy intencje sukcesu Pani Oldze, wielkiej Polce.

    Reply

Dodaj komentarz