fbpx

Vessel – spektakularna konstrukcja architektoniczna, która pozwoli oglądać Nowy Jork z nowej perspektywy

Vessel (w wolnym tłumaczeniu statek) to rzeźba miejska, która została pomyślana jako największa atrakcja Hudson Yards – dzielnicy Nowego Jorku. Wysoka na 15-pięter konstrukcja stanie w centralnej części placu miejskiego pomiędzy drapaczami chmur. Ten imponujący obiekt zaprojektowało londyńskie studio znanego architekta i wizjonera Thomasa Heatherwicka. Budowla składa się z 80 platform i 25 tysięcy stopni połączonych ze sobą tarasami widokowymi.

Inspiracją dla architekta Thomasa Heatherwicka był pomysł jeszcze z czasów studiów, gdy zachwycił się strukturą starych drewnianych schodów porzuconych w okolicach pewnego placu budowy i zastanawiał się nad możliwością wykorzystania rytmu ich elementów w jakimś innym kontekście. Również niezwykłe, liczące nieraz tysiące stopni studnie schodkowe z Indii stały się dla Heatherwicka ważnym źródłem inspiracji.

Obecnie ukończono już budowę głównej metalowej konstrukcji. 75 prefabrykowanych modułów przetransportowano na statkach aż z Włoch. Kolejne etapy obejmą instalację balustrad i oświetlenia, a także wykończenie schodów w miedzianym błyszczącym kolorze kontrastującym z surowym metalem pozostałych elementów. Na koniec powstanie ogród miejski z 200 drzewami i ponad 28 000 innych roślin. Według samych projektantów Vessel to jedna z najbardziej złożonych na świecie konstrukcji z metalu.

 

Źródło: morizon.pl

Dodaj komentarz