fbpx

Epigenetyka – dlaczego nasze codzienne wybory mają wpływ na to jak żyjemy i jakie jest nasze zdrowie

Badania bliźniąt jednojajowych są najważniejszym argumentem potwierdzającym wiarygodność nowo powstającej nauki jaką jest epigenetyka. Wszyscy zgadzamy się co do tego, że bliźnięta jednojajowe są genetycznie identyczne, prawda? Mają identyczne DNA.

Jednak, każdy kto zna jednojajowe bliźnięta wie, że kiedy dorastają, dojrzewają  i się starzeją, zaczynają wyglądać inaczej. Mogą mieć inny typ ciała. Wraz z upływem lat, zaczynają mieć inne nawyki i prowadzić inny styl życia. I, z czasem, u jednego z nich może rozwinąć się nowotwór lub inna choroba przewlekła, o których mówiliśmy, a u drugiego nie.

Dlaczego?

Epigenetyka wyjaśnia to najprościej jak to tylko możliwe – dieta, styl życia, a także narażenie na toksyny powodują, że niektóre ochronne geny zostają uśpione, oraz mogą przyczynić się do tego, że uaktywnią się geny destrukcyjne lub staną się one nadaktywne. Wtedy, mogą dać znać o sobie różne choroby. Dlatego właśnie jedno z identycznych bliźniąt może zachorować na raka lub cukrzycę, a drugie pozostać zdrowe.

Krótko mówiąc, odkrycie epigenetyki pomaga nam rozwiać przekonanie, że „Rak jest moim przeznaczeniem” lub „Nie można zapobiec nowotworowi”, tylko dlatego, że być może członek twojej rodziny zachorował na raka. Epigenetyka pomaga zrozumieć, że genetyczne czy dziedziczne postaci większości nowotworów są wyjątkowo rzadkie i większości z nich możemy faktycznie zapobiec czy opanować, dokonując prostych codziennych zmian w naszej diecie.

Spójrzmy na to jeszcze inaczej – genetykę i epigenetykę można porównać do systemu komputerowego. Genetyka jest sprzętem komputerowym (hardware), a epigenetyka oprogramowaniem (software). Sprzęt komputerowy (struktura twoich genów) nie zmienia się, ale oprogramowanie (zdolność genów do prawidłowego lub nieprawidłowego działania) może być nieustannie poprawiane, aby polepszyć działanie komputera. Możesz nawet na nowo napisać to genetyczne oprogramowanie, aby naprawić popsute „kody” genetyczne, które być może przekazują błędną informację twoim komórkom, powodując ich nieprawidłowe funkcjonowanie.

 

Fragment pochodzi z książki dr Ajay Goela – Kurkumina: odpowiedź natury na raka i inne przewlekłe choroby

Dodaj komentarz