fbpx

Studenci z Łodzi wicemistrzami Europy w wyścigach solarnych pojazdów

Studenci z Politechni Łudzkiej stanęli na podium prestiżowych zawodów iLumen European Solar Challenge w Belgi. Zespół Łódź Solar Team został wicemistrzem Europy. Gratulujemy całemu zespołowi, który po raz kolejny udowodnił, że najbardziej rozwojowe projekty przyszłości powstają właśnie naszym kraju.

18 września Polacy stanęli do walki ze swoim udoskonalonym pojazdem Eagle Two w 24-godzinnym wyścigu iLumen European Solar Challenge 2021 w Belgii. Ich celem było pokonać jak największą liczbę okrążeń, przy jak najmniejszym zużyciu energii.

Niezwykła logistyka polskich studentów zaowocowała zdobyciem srebrnego pucharu w tym wymagającym wyścigu. Co ciekawe, inżynierowie Tesli przyznali, że pojazd zespołu Łódź Solar Team jest najbardziej stylowym ze wszystkich, które przybyły na zawody.

„Wygraliśmy! Oficjalnie możemy nazywać się Vice Mistrzami Europy! Nie dlatego, że właśnie stoimy na podium i trzymamy w dłoni srebrny puchar. Dlatego, że przez miesiące pracowaliśmy nad tym, by przejechać 235 okrążeń, dokładnie 945 km na jednym ładowaniu, z 5 osobami na pokładzie podczas 24 godzin. Wygraliśmy, bo jesteśmy drużyną, która walczyła od początku do końca, zmieniając strategie w ciągu paru minut, podejmując decyzje — mniej lub bardziej ryzykowne, ale przede wszystkim współpracującą”. –  napisali na Facebooku.

Eagle Twozasilany jest za pomocą 5 m2 paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim może się poruszać, wykorzystując jedynie energię słoneczną. Akumulatory pozwalają na przejechanie tylko na jednym ładowaniu aż 2400 kilometrów. Na pokładzie zainstalowano dwa silniki typu BLDC o łącznej mocy 10 kW, które potrafią rozpędzić pojazd aż do 140 km/h.

Podczas najnowszych zawodów iLumen European Solar Challenge w Belgi, Polacy zdołali przejechać w ciągu 24 godzin aż 235 okrążeń, dokładnie 945 kilometrów na jednym ładowaniu, i to z 5 osobami na pokładzie. Niestety, niebo było zachmurzone, dlatego nie udało się wykorzystać całej mocy paneli i akumulatorów. Pomimo tego, drugie miejsce na podium i srebrny medal w tak prestiżowych wyścigach wynagradzają całe miesiące ciężkich przygotowań.

„Dziękujemy wszystkim za trzymanie kciuków, dziękujemy partnerom, że mogliśmy spełnić swoje marzenia. Dziękujemy Politechnice Łódzkiej oraz Władzom Uczelni za zapewnienie nam miejsca i warunków do tego, byśmy mogli stworzyć NAJLEPSZY POLSKI SAMOCHÓD SOLARNY POD SŁOŃCEM!” – dodał zespół Łódź Solar Team.

Dodaj komentarz