fbpx

Ma 13 lat i wielkie marzenia. Alternatywna terapia może uratować życie

Mukowiscydoza to choroba, która wciąż zbiera żniwo wśród młodych osób. Leczenie jest trudne, a często nieskuteczne. Czasami jedyną szansą na życie jest przeszczep, a to wymaga długiego oczekiwania. Alternatywne terapie wciąż nie są refundowane przez NFZ.

 

Zuzia Opolska ma 13 lat, a już zdążyła poznać czym jest cierpienie. Dziewczynka w ciągu całego życia przeszła pięć skomplikowanych operacji i agresywną antybiotykoterapię. Mimo to, jej płuca wciąż mają wydolność na poziomie 56 proc. Aby żyć, Zuzia potrzebuje innowacyjnej terapii z udziałem dwóch leków przyczynowych, które muszą być przyjmowane jednocześnie. Choć w wielu krajach Europy leki są refundowane przez fundusz zdrowia, w Polsce koszt leczenia wynosi ok. 1,2 mln zł.

Z każdym dniem zdrowie Zuzi się pogarsza. Mukowiscydozie i antybiotykoterapii towarzyszy też rozwój innych, groźnych dla zdrowia chorób: zaburzenia jelit, rozstrzenie oskrzeli, niewydolność trzustki, przewlekłe zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie oskrzeli i inne.

Zastosowanie farmakologii z udziałem leków przyczynowych nie tylko wydłuża życie, ale pozwala żyć normalnie bez potrzeby przeszczepu płuc.

Zosia marzy o tym, aby chodzić do szkoły, spotykać się z przyjaciółmi i uczyć się robienia makijażu. Zbiórka może uratować jej życie. Do tej pory zebrano już 75 proc. wymaganej kwoty, więc cel jest w zasięgu ręku. Jeśli masz ochotę wesprzeć Zuzię, zajrzyj na stronę zbiórki:

https://www.siepomaga.pl/zuzia-opolska?fbclid=IwAR1WRmiUVtaqvjNOMCAtY0goRr8BGeo4kNZps3CKFp019Ea5Hm6SV2uk2do

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Dodaj komentarz