fbpx

Na Farmie Uniwersyteckiej rosną lilie giganty. Naukowcy ZUT w Szczecinie jako jedyni w Europie prowadzą takie badania

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie ogrodnictwa. Dowiedziono, że nanosrebro jest w stanie pobudzić wzrost i kwitnienie lilii, a jednocześnie zwiększa plon cebul, nie wymagając przy tym dodatkowego nawożenia.

Emilia Kujawa, rzecznik prasowy ZUT w Szczecinie, podkreśla potencjalne korzyści środowiskowe wynikające z tego odkrycia: „Te odkrycia mogą przyczynić się do ograniczenia zużycia nawozów i fungicydów, które mają negatywny wpływ na nasze środowisko”.

Unikatowy wpływ nanosrebra na rośliny obserwuje się na Farmie Uniwersyteckiej, gdzie kwitną niemal 3-metrowe kwiaty. Jednak to nie jedyny skarb, jaki można znaleźć w ogrodach ZUT. Przy ulicy Słowackiego 17 rośnie wyjątkowa lilia ananasowa (nazywana również grzywiastą czy warkocznicą). To niezwykle odporna roślina, doskonale nadająca się do naszych ogrodów i tarasów, która nie tylko znosi susze, ale i rzadko zapada na choroby. Co więcej, ze względu na zawartość cennych związków o działaniu leczniczym jest również wykorzystywana w etnomedycynie.

„Nasi naukowcy są jedynymi w Europie, którzy badają Eucomis w kontekście doskonalenia produkcji oraz oceny zawartości bioaktywnych substancji” – mówi Emilia Kujawa.

Badania nad wpływem nanosrebra na rośliny ozdobne, w szczególności lilia, prowadzone są w Katedrze Ogrodnictwa ZUT w Szczecinie. Wykazano, że nanosrebro nie tylko pobudza wzrost roślin, ale również przyczynia się do poprawy plonu cebul bez konieczności stosowania dodatkowych nawozów czy środków ochronnych.

Na Farmie Uniwersyteckiej, pod okiem dr. hab. Piotra Salachny, prowadzone są również badania nad różnymi gatunkami kwiatów, od lawendy po pysznogłówkę.

Dzięki takim odkryciom jak te prowadzone przez ZUT w Szczecinie, możemy mieć nadzieję na bardziej ekologiczne i zrównoważone przyszłe praktyki ogrodnictwa, które będą korzystniejsze dla naszego środowiska.

Dodaj komentarz