fbpx

W Danii wybudowano największy atlas świata

1

Nad jeziorem Klejtrup w Danii znajduje się najbardziej unikalna mapa świata. Wybierając się tam, mamy wszystkie kontynenty w zasięgu ręki. Dzięki tej atrakcji, w pół godziny można symbolicznie odwiedzić każdy kraj.

Verdenskortet, czyli „mapa świata”, znajduje się u brzegu jeziora Klejtrup, blisko miejscowości o tej samej nazwie, w gminie Viborg (centralna Dania). Mapa składa się z kilku wysepek, które odzwierciedlają kontynenty. Została stworzona przez urodzonego w 1888 r. architekta krajobrazu Sorina Poulsena. Mężczyzna w trakcie układania systemu odwodnień i drenażu w 1943 r., znalazł kamień w kształcie półwyspu duńskiego – Jutlandii. Zainspirowało go to do zrealizowania niezwykłego projektu. Kolejne 25 lat, aż do śmierci w 1969 r., spędził na tworzeniu unikalnej mapy świata. Ma ona wielkość nieco ponad 4 tys. m kw., a jej wymiary to 45 m na 90 m.

2

Sorin budowę rozpoczął w 1944 roku. Używając rąk, prostych narzędzi i taczki stworzył cały park. Wpadł na pomysł, aby zimą, gdy jezioro było skute lotem, wykonać najtrudniejszy etap. Duże, ciężkie kamienie, które tworzyłyby zarys kontynentów, umieścił na tafli lodu. Gdy przyszła wiosna i lód stopniał, głazy osiadły na dnie. Jeden 111-kilometrowy stopień szerokości geograficznej w rzeczywistości odpowiada 27 cm Verdenskortet na jeziorze.

Wody Klejtrup zastępują oceany i duże jeziora. Ze względu na trudności z odzwierciedleniem na płaskiej powierzchni kulistego kształtu planety, czubek półkuli północnej oznaczony jest w dwóch miejscach, co daje lepsze wyobrażenie odległości pomiędzy kontynentami. Umieszczono też czerwone słupki, które mają symbolizować równik. Na miejscu znajduje się również przystań, pole do minigolfa i kawiarnia.

Źródło: wp.pl

Dodaj komentarz