fbpx

W Katowicach otwarto pierwszy w Polsce sklep socjalny

Ceny towarów na półkach socjalnego sklepu nie przekraczają 50 procent ceny rynkowej.

W Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82 otwarto na początku grudnia klep socjalny Spichlerz. Osoby będące w trudnej sytuacji mogą materialnej w nim kupić podstawowe produkty poniżej ich ceny rynkowej. Inicjatorem takiej formy pomocy jest samorząd Katowic i Fundacja Wolne Miejsce, znana z organizacji Wigilii i śniadań wielkanocnych dla samotnych.

Nowootwarte miejsce oferuje pomoc najbardziej potrzebującym oraz przyczynia się do niemarnowania jedzenia

– Rozpoczynamy ważny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce uruchamiamy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej, sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Uprawnieni do zakupów w sklepie socjalnym są katowiccy seniorzy oraz osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, a ich dochód nie przekracza 200 proc. kryterium dochodowego.

Ponadto w lokalu wydzielona została specjalna przestrzeń na klubokawiarnię, dedykowana szczególnie katowickim seniorom skupionym wokół organizacji senioralnych.

– Wierzymy, że ten model wsparcia, którego celem jest utrzymanie i przywrócenie godności potrzebujących osób, a nie rozdawnictwo pieniędzy, stanie się powszechny – mówi Piotr Kochanek, wiceprezes fundacji Wolne Miejsce.

Dodaj komentarz