fbpx

Rolnik podczas prac na polu odkrył skarb sprzed kilku tysięcy lat

Rolnik z powiatu sulęcińskiego w woj. Lubuskim podczas prac na polu znalazł zabytki archeologiczne sprzed kilku tysięcy lat. Artefakty znajdowały się pod warstwą orną. Są to przedmioty kultury unietyckiej — poinformował Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp.

Podczas prac związanych z usuwaniem kamieni z pola rolnik natknął się na przedmioty z brązu. Mężczyzna przerwał pracę i powiadomił o swoim odkryciu służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia przeprowadziły oględziny miejsca znalezienia zabytków.

Ujawniono depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka uznając, że są to wyroby kultury unietyckiej (2 300 – 1 600 lat p.n.e.).

Jak zaznaczył Burzyński, występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i świadczy o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.

— Warto podkreślić wzorową postawę znalazcy, który niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej — powiedział Burzyński.

 

 

One thought on “Rolnik podczas prac na polu odkrył skarb sprzed kilku tysięcy lat

Dodaj komentarz