fbpx

Podkarpacie znane i nieznane. 5 pomysłów na weekendowe wypady

Wakacje wprawdzie dobiegły końca, ale pogoda wciąż sprzyja krótkim, weekendowym wypadom za miasto. 

Podkarpacie to region Polski, który skrywa często prawdziwe perełki, o których mało kto wie lub słyszał. A jeśli nawet, to wiedzą o tych miejscach tylko lokalni mieszkańcy. Lub pasjonaci – włóczykije, dla których odkrywanie uroków danego miejsca na własną rękę stanowi sens życia.

Oto kilka propozycji na weekendowe wypady solo, w parze lub z rodziną. 

  1. Rezerwat Prządki

Rezerwat leży pomiędzy wsiami Czarnorzeki i Korczyna, w powiecie krośnieńskim, w województwie podkarpackim. Prządki to ostańce skalne sięgające czasem 20 metrów wysokości. Mają nieregularne formy, często przypominające różne postaci, dlatego skałom nadano charakterystyczne nazwy tj. Zbój Madej. Sama nazwa rezerwatu pochodzi od legendy, która głosi, że skały to dziewczęta poprzez zaklęcie zamienione w kamień, ukarane za przędzenie lnu w święto. Najwyżej położony punkt tego rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m n.p.m. Prządki mają status rezerwatu od 1957 roku i są jedynym rezerwatem skalnym w południowo-wschodniej Polsce.

Podkarpacie
Prządki

2. Zamek Kamieniec

Kto już trafi do rezerwatu Prządki koniecznie powinien zajrzeć do usytuowanego nieopodal Zamku w Odrzykoniu. To znany z „Zemsty” A. Fredro Zamek Kamieniec. Według podań historycznych  „8 lipca 1828 roku, Aleksander Fredro wziął ślub z Zofią z Jabłonowskich Skarbkową w Korczynie, w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Małżonka wniosła mu w posagu, klucz korczyński, z połową starego zamku w Odrzykoniu i A. Fredro stał się spadkobiercą zamczyska, będącego już wówczas w ruinie. Studiując dokumenty związane z historią otrzymanego majątku, Fredro natrafił na akta procesowe właścicieli zamku odrzykońskiego z pierwszej połowy XVII wieku: Piotra Firleja i Jana Skotnickiego. Na podstawie dziejów tego 30-letniego sporu napisał komedię Zemstę”. Zamek można zwiedzić od środka:  wstęp kosztuje 6 i 9 zł w zależności od wyboru opcji zwiedzania, a także obejść go leśną ścieżką i zobaczyć obiekt od tyłu, bo tam również kryją się istne skalne niespodzianki. W lesie na tyłach zamku mają też swoją bazę wspinacze skałkowi. 

3. Fabryka i Pijalnia czekolady

Lubicie film „Charlie i fabryka czekolady”? Ta propozycja jest dla łasuchów i / lub dla miłośników kawy. Niedaleko znajduje się malutka miejscowość Korczyna, a tam miejsce, którego nie da się pominąć, jeśli lubisz łakocie.  Uwaga- filiżanka z gęstą czekoladą do jedzenia łyżeczką to porcja dla 3 osób;)

Właścicielem Fabryki Czekolady jest mistrz Polski cukierników Mirosław Pelczar, który wykazał się fantastyczną kreatywnością podczas tworzenia swojego czekoladowego biznesu.

Podkarpacie
Fabryka czekolady

Fabryka Czekolady wygląda bardzo okazale – są tam różne akcesoria związane z plantacjami kakao i produkcją czekolady; na monitorach przymocowanych do ścian wyświetlają się notowania z giełdy dotyczące produktów takich jak kakao, wanilia, mleko i cukier, czyli tego wszystkiego, co jest potrzebne w przemyśle czekoladowym. A  smakosze lodów na pewno nie będą zawiedzeni.  

4. Winnica Widokowa, Kombornia

Korczyna to nie jedyne miejsce w okolicy na rozpustę dla podniebienia. O ile w Korczynie większą frajdę będą miały dzieci, tak pełnoletni na pewno znajdą coś dla siebie w Winnicy Widokowej w Kombornii. To bardzo przyjemny akcent na popołudniowy relaks z widokiem prawie takim jak w Toskanii. Na miejscu można delektować się lokalnym winem, białym lub czerwonym, deską serów lub zakupić butelkę na wynos.

Podkarpacie
Winiarnia Widokowa, Kombornia

5. Wieża widokowa, Korczyna

No i już całkiem na deser, tym razem dla oczu, w drodze powrotnej można wstąpić na wieżę widokową, która całkiem niedawno została sfinansowana ze środków unijnych. Jest wysoka na 13 metrów. Na ostatniej kondygnacji do dyspozycji turystów jest taras widokowy. Rozpościera się z niego piękna panorama Beskidu Niskiego, a przy dobrej pogodzie można dostrzec Tarnicę, a nawet Tatry Wysokie. W budynku wieży są też sale wystawiennicze, gdzie urządzono pierwsze ekspozycje. Na piętrze można obejrzeć fotografie Tomasza Okoniewskiego, a na parterze malarstwo Renaty Pelczar.

 

Podkarpacie
Wieża Widokowa, Korczyna

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz