fbpx

Nad Iną od 10 lat żyją dzikie konie

W Kliniskach pod Szczecinem znajduje się druga co do wielkości hodowla konika polskiego. Zwierzęta mają tam do dyspozycji kilkaset hektarów lasów i łąk. Mogą się czuć naprawdę wolne. 10 lat temu wypuszczono tam pierwszych potomków tarpana.

W rezerwacie konika polskiego w Kliniskach żyje obecnie prawie 40 zwierząt. Tworzą trzy tabuny, w których klaczami opiekują się trzy ogiery.

Co roku wiosną na świat przychodzą źrebaki. Te z cennych linii genetycznych są zostawiane w hodowli, pozostałe trafiają do nowych domów.

Konie z Klinisk żyją tak jak ich dzicy przodkowie.

– Mają do dyspozycji ponad 30 hektarów łąk nad rzeką Iną i ponad 600 hektarów lasu. To, gdzie przebywają, zależy od pogody. Teraz na noc idą do lasu, tam odpoczywają, a wczesnym rankiem udają się na łąki, gdzie spędzają dzień, jedząc i drzemiąc – opowiada w wywiadzie RMF FM zajmująca się konikami Anna Liśkiewicz.

Konie same podzieliły między sobą teren na którym żyją. Każdy tabun ma swoje pieczołowicie oznakowane terytorium – końskie rodziny starają się nie wchodzić sobie w drogę.

Zwierzęta mają jedynie sporadyczny kontakt z człowiekiem, nie są dokarmiane, czyszczone, nie odwiedza ich kowal. Żyją tak jak tarpany, od których koniki polskie pochodzą.

Jedyna ingerencja człowieka w ich życie to opisywanie źrebiąt i odławianie młodych koni, które muszą opuścić rezerwat. Zanim skończą rok, ogier i tak wygania podrostki ze stada.

Pojawienie się koników nad Iną miało pozytywny wpływ na ekosystem.

  • Wcześniej łąki ubożały mocno przez to, że nie było naturalnych kosiarek. Teraz konie wyjadają ekspansywną roślinność zielną i dają szansę rosnąć innym roślinom. Były nawet prowadzone badania na ten temat. Wpływ koników jest jedynie pozytywny – podkreśla  Klinisk Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski, zastępca nadleśniczego.

Koniki z Klinisk można zobaczyć na żywo: dla zwiedzających dostępna jest zagroda pokazowa, mieszcząca się między Strumianami a Kliniskami. Można również wejść na teren rezerwatu i poszukać któregoś z trzech stad.

Źródło: rmf24.pl

Dodaj komentarz