fbpx

Komputer przewidział przebudzenie siedmiu pacjentów w śpiączce. Lekarze nie dawali im szans

Stworzony w Pekinie system sztucznej inteligencji jest w stanie śledzić aktywność mózgu, której nie dostrzega ludzkie oko. Maszyna przepowiedziała wybudzenie ze śpiączki co najmniej siedmiu pacjentów, którym lekarze nie dawali wcześniej szans na powrót do zdrowia. O sprawie pisze “South China Morning Post”.

Jednym z wybudzonych pacjentów jest 19-letni mężczyzna, który w wypadku został ciężko ranny w skroń. Jego stan oceniany był jako wegetatywny, a najlepsi chińscy neurolodzy dali mu jedynie 7 na 23 punkty w skali oceniającej szanse na wybudzenie ze śpiączki. Wynik ten uprawniał rodzinę chłopaka do odłączenia go od maszyn podtrzymujących życie. Stan 19-latka zbadał również komputer, który przeanalizował skany mózgu mężczyzny, dając mu ponad 20 na 23 punkty w tej samej skali.

Podobnie było w przypadku co najmniej sześciu innych pacjentów, których przebudzenie precyzyjnie przewidział system sztucznej inteligencji. Maszyna nie jest jednak bezbłędna – było tak np. w przypadku 36-letniego mężczyzny, któremu zarówno komputer, jak i lekarze dali niskie szanse na przebudzenie. Tymczasem pacjent – wbrew wszystkim przewidywaniom – wrócił do zdrowia w ciągu roku.

– Możliwość przewidywania szans na wybudzenie pacjenta może mieć bezpośredni wpływ na wybór leczenia, a nawet decyzje najbliższych o podtrzymywaniu czynności życiowych nieprzytomnych krewnych – twierdzą naukowcy. – Nasze maszyny mogą “zobaczyć” to, czego nie widzi ludzkie oko – podkreśla dr Song Ming z Instytutu Automatyzacji Chińskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej na: wiadomosci.onet.pl

2 thoughts on “Komputer przewidział przebudzenie siedmiu pacjentów w śpiączce. Lekarze nie dawali im szans

  • 14 września 2018 at 09:10
    Permalink

    Medycna medycna, wielki postep, i co chwila wielkie zaskoczenia

    Reply

Dodaj komentarz