fbpx

To była najbrudniejsza plaża w Indiach. Teraz znów mieszkają na niej żółwie zagrożone wyginięciem

Versova Beach w Indiach to plaża, która przez wiele lat uznawana była za najbardziej zanieczyszczoną na świecie. Wolontariusze przez dwa lata zbierali plastikowe odpady, ale było warto. Na czystej plaży po 20 latach znów zamieszały żółwie.

Versova Beach w Mumbaju zasypana była odpadami do tego stopnia, że w ostatnich latach trudno się było zorientować, czy to jeszcze plaża, czy już wysypisko śmieci. Zanieczyszczenie przyczyniło się do śmierci wielu stworzeń oraz skutecznie odstraszyło nawet niewymagających plażowiczów. Ale nie wszystkim los tego miejsca był obojętny. Afrozem Shaha prawnik i ekolog, zaangażował do pomocy wolontariuszy, których zadaniem było oczyszczenie miejsca. Śmierci zbierali prawie 2 lata! W efekcie pozbyli się jednak blisko 9 milionów kilogramów odpadów i przywrócili miejscu dawną świetność.

Ogromnym sukcesem jest też jednak fakt, że pierwszy raz od 20 lat pojawiły się tam, zagrożone wyginięciem, żółwie oliwkowe. Na zdjęciach uwieczniono małe stworzenia, które totalnie rozczuliły Shaha. W jednym z wywiadów przyznał, że nie mógł powstrzymać wzruszenia, kiedy je zobaczył.

 

Czytaj więcej na: noizz.pl

Autorka tekstu: Karolina Wachowicz

Dodaj komentarz