fbpx

Niezwykły dentysta z Brazylii. Leczy zęby za darmo na całym świecie

Czy słyszeliście o lekarzach bez granic? To medycy, którzy podróżują po najuboższych rejonach świata, by leczyć za darmo tych, którzy nie mają dostępu do opieki lekarskiej. Pewien dentysta z Brazylii  zdecydował się na podobną działalność. Jego misją jest przywrócić piękny uśmiech wszystkim osobom z najbiedniejszych krańców świata. Zobaczcie, jak niezwykły efekt osiągnął.

Felipe Rossi to młody dentysta z Brazylii, który w 2016 r. wraz z kolegami po fachu założył fundację o nazwie NGO Por1sorrio. Organizacja powstała w celu finansowania pomocy dentystycznej w najuboższych rejonach świata. Kilkuosobowa grupa wolontariuszy podróżowała po krajach Afryki, Ameryki Południowej i Azji świadcząc usługi tym, których nie było stać na opiekę dentystyczną. W zakres ich usług wchodziły podstawowe czynności, takie jak usuwanie próchnicy, kamienia nazębnego czy czyszczenie powierzchni między zębowych. Lekarze podejmowali się również kosztownych i czasochłonnych zabiegów – np. wstawiania nowych zębów i korekta tych, które urosły nieprawidłowo.

Zabiegi fundowane przez organizację to nie tylko działania służące estetyce. Pacjenci przestali skarżyć się na dotkliwy ból czy problemy z jedzeniem. Poza tym nikt z nich nie musi już ukrywać uśmiechu przed światem, w obawie o bycie skrytykowanym czy potępionym z powodu braków w uzębieniu.

dentysta z Brazylii

Jedną z takich pacjentek była Terra Rymer – kobieta straciła zęby w wyniku silnego stresu, ale nie było jej stać na wstawienie nowych. Problem z uzębieniem spowodował wiele problemów – poczynając od tak prostych jak jedzenie – na poczuciu własnej wartości kończąc. I choć proces leczenia był żmudny i bolesny, dziś Terra cieszy się pięknymi zębami i nie kryje już swój swojego uśmiechu. A to zaledwie jeden z wielu podobnych przypadków.

dentysta z Brazylii

Felipe i jego fundacja zainspirowali medyków na całym świecie do podobnych działań. Dziś fundacja zrzesza ok. 4800 wykwalifikowanych dentystów i podróżuje po krajach takich jak Mozambik czy Kenia. Profil Felipe na Instagramie obserwuje aż 209 tys. osób i z każdym dniem liczba fanów rośnie. Felipe został również poproszony w 2018 r. o udzielenie przemówienia na brazylijskiej platformie TED, gdzie podzielił się wrażeniami z pracy charytatywnej. Jak wam się podobają efekty jego pracy?

 

Obejrzyj więcej zdjęć na Instagramie Filipe Rossi.

O podobnej akcji pary polskich dentystów pisaliśmy TUTAJ

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: Instagram oraz  Planeta Life

One thought on “Niezwykły dentysta z Brazylii. Leczy zęby za darmo na całym świecie

Dodaj komentarz