fbpx

Ponad 100 rannych koali ocalonych z pożarów. Ratownikiem jest… pies (wideo)

Nieustraszony australijski Koolie  pomógł uratować ponad 100 rannych koali z pożarów australijskiego buszu w latach 2019-2020. Ten 6-letni pies o imieniu Bear został nazwany bohaterem, zdobywając nagrodę od Międzynarodowego Funduszu Ochrony Zwierząt (IFAW).

Bear ( z ang. Niedźwiedź) został wyszkolony w Australii na uniwersytecie Sunshine Coast, gdzie zespół zajmujący się psami tropiącymi nauczył byłego psa ratowniczego o bardzo wyostrzonym zmyśle węchu wyszukiwania rannych koali na pogorzeliskach leśnych.

Pracownik naukowy Dr Romane Cristescu, która prowadzi  zespół poszukiwawczy, wytłumaczyła, że zmysł węchu Niedźwiedzia, wraz z jego entuzjazmem do zabawy, uczynił go idealnym psem do prowadzenia projektów badawczych, takich jak rozpoznawanie zapachu futra koali w buszu. Bear podczas przeszukiwania spalonych siedlisk koali,  uratował ponad 100 osobników.

rannych koali

Jego bohaterstwo przyniosło mu światową sławę dzięki profilowi na Instagramie, BearTheKoalaDog.
Wcześniej trafił do schroniska dla zwierząt po tym, jak jego poprzedni właściciele porzucili go z powodu problemów behawioralnych spowodowanych jego “bezgraniczną energią i obsesyjnym entuzjazmem do zabawy”.

Dr Cristescu, ekolożka i była weterynarz, powiedziała, że ten czworonożny detektyw pomaga tropić też inne ranne zwierzęta i wraz z innymi psimi kolegami z zespołu Detection Dogs for Conservation przyczynia się do ochrony dzikiej przyrody. Bear ma zapewnioną stałą pracę dzienną polegającą na lokalizowaniu koali we współpracy z lokalnymi grupami ratowniczymi.

Poniżej film przedstawiający Bear’a przy pracy….

Przeczytaj inny artykuł o bohaterskim psie, który uratował tonącego chłopca.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: Good News Network

Dodaj komentarz