fbpx

Każdy może posadzić drzewo przez Internet, w ramach programu ”Po stronie natury”, by zadbać o zasoby wody dla potomnych

W ramach programu ”Po stronie natury” każdy może posadzić drzewo przez Internet.

Drzewa są dla nas, Polaków, pewnym symbolem. Widać to w naszej kulturze, ale też w tym jak wiele pozytywnych konotacji wzbudzają u każdego z nas. Kojarzą się ze spokojem, trwałością czy zdrowiem. Są też symbolem natury. I nie bez powodu, bo pełnią wiele ważnych funkcji w ekosystemie. Podnoszą jakość i komfort naszego życia oraz wpływają na nasze zdrowie.

O tym, że produkują tlen, redukują hałas, zatrzymują ciepło w zimie, a oddają chłód podczas gorących letnich dni, wiemy pewnie wszyscy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że dzięki drzewom zachodzi proces retencji (magazynowania) wody w naturze. Liście spadające z drzew wpływają na strukturę gleby, dzięki czemu woda jest przez nią wchłaniana, gromadzona i naturalnie filtrowana. Drzewa zapobiegają powodziom i suszom. Dzięki nim każdy nas może korzystać z czystej wody, czerpanej prosto z natury, która jest tak ważna dla naszego zdrowia.

Musimy pamiętać, że natura nie jest dana nam raz na zawsze i że musimy o nią dbać, abyśmy mogli dalej korzystać z jej dobrodziejstw, aby życiem, którym żyjemy my, mogły żyć również nasze dzieci. Nie myślimy o tym na co dzień, ale natura to nie jest coś oczywistego, coś co będzie istnieć zawsze w takiej samej kondycji.

Natura nas potrzebuje i będzie potrzebować nas już zawsze.

Ponieważ drzewa mają ogromne znaczenie dla zasobów wodnych. Ich ochrona jest szczególnie potrzebna w naszym kraju – już dziś Polska ma trzy razy mniejsze zasoby wodne, niż wynosi średnia europejska. Możemy to jednak zmienić. Woda może być gromadzona w glebie dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu wierzchnich warstw gleby, a taką zapewniają właśnie drzewa, a dokładniej lasy. Obecność lasów sprawia, że woda pochodząca z deszczu spływa wolniej, dzięki temu może być gromadzona w glebie, a w przyszłości przeniknąć do wód podziemnych, zwiększając tym samym ich zasoby. Na terenach, na których nie ma drzew, gleba ma o wiele mniejsze szanse wchłonąć wodę opadową i ta, zamiast zasilać zasoby wód podziemnych, trafia do rzek, a następnie do mórz. Dzięki drzewom wody w przyrodzie jest po prostu więcej.

Co więcej można to zrobić przez Internet. Wystarczy odwiedzić postronienatury.pl, wpisać kod z etykiety i zadedykować drzewo bliskiej osobie, a leśnicy posadzą je w naszym imieniu w Beskidach. Mechanizm jest bardzo prosty, bo za każdy kod sadzimy jedno drzewo.

Więcej na: natemat.pl

Dodaj komentarz