fbpx

5 wskazówek dotyczących ładowania zmywarki

Wiele osób narzeka na źle domyte naczynia ze zmywarki. Warto pamiętać jednak, że problem ten nie zawsze musi mieć związek z działaniem sprzętu. Bardzo często zdarza się bowiem, że przyczyną jest nieprawidłowe załadowanie zmywarki. Jak robić to właściwie? Przedstawiamy 5 najważniejszych wskazówek.
Właściwe ułożenie naczyń w zmywarce

Zmywarka nieprzypadkowo posiada dwa kosze. Każdy z nich przeznaczony jest do innego typu naczyń. Na górze warto umieścić szklanki, kieliszki, filiżanki, kubki i salaterki. Z kolei na dole spodki i mniejsze talerzyki, duże talerze (zarówno płaskie, jak i głębokie) oraz garnki, patelnie i inne naczynia o większych gabarytach. Zaleca się, aby tego typu naczynia układać do góry dnem. Dzięki temu w środku nie zatrzyma się woda. Podczas układania należy zwrócić również uwagę czy naczynia nie zahaczają o ramiona zmywarki.

Odpowiedni odstęp pomiędzy naczyniami

Zmywarka nie powinna być załadowana bezmyślnie, a naczynia nie mogą być umieszczone w środku zbyt gęsto. Aby woda dotarła do każdego miejsca i dokładnie wyczyściła zabrudzenia, należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy umieszczonymi w środku naczyniami. Lepiej wstawić zmywarkę dwa razy niż ją przeładować. Podczas zakupu sprzętu warto stawiać na zmywarki XXL, które są znacznie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu niż mały sprzęt. Łatwiej je załadować i mieszczą więcej naczyń.

Umieszczenie sztućców we właściwym pojemniku

Układanie sztućców w zmywarce jest stosunkowo proste. Nie trzeba ich segregować i wystarczy je po prostu umieścić w specjalnym pojemniku na sztućce, który znajduje się w każdej zmywarce. Sztućce typu łyżki czy widelce nie mogą być załadowane luzem w zmywarce. W ten sposób mogłyby się przemieścić i uszkodzić sprzęt. Jednym wyjątkiem są duże noże. Te najlepiej ułożyć poziomo. Układając sztućce, należy pamiętać również o ogólnej zasadzie użytkowania zmywarki. Mówi ona, że nic nie powinno blokować ramion spryskujących.

Segregowanie według zabrudzenia

Przed umieszczeniem naczyń w zmywarce warto je posegregować na mniej zabrudzone i bardzo brudne. Pierwsze można od razu umieścić w zmywarce. Drugie lepiej lekko opłukać wodą, przez co zmywanie będzie bardziej skuteczne. Ogólna zasada mówi również, że bardziej zabrudzone naczynia powinny być umieszczone w dolnym koszu.

Wykorzystywanie funkcji zmywarki

Warto przyjrzeć się bliżej posiadanej zmywarce. Wiele osób nie ma pojęcia, że ich sprzęt posiada funkcje, które ułatwiają codzienne zmywanie. Z kolei osoby, które mają dopiero przed sobą zakup sprzętu, przed podjęciem ostatecznej decyzji powinny dokładnie przeanalizować możliwości zmywarki. O czym mowa? Dobrze, aby zmywarka podblatowa posiadała takie funkcje, jak ochrona delikatnych naczyń czy suszenie.

Jaką wybrać zmywarkę?

Bardzo ciekawym produktem jest zmywarka wolnostojąca GlassCare 700 marki Electrolux. Sprzęt posiada specjalne uchwyty SoftGrip, które dodatkowo podtrzymują kieliszki podczas zmywania, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. O delikatne szkło dba też specjalny program GlassCare. Bardzo przydatną jest także technologia AirDry. To nic innego, jak naturalny przepływ powietrza pod koniec suszenia. Sprzęt w ostatniej fazie zmywania samoczynnie otwiera drzwi na szerokość 10 cm. Pozwala to na naturalne wysuszenie naczyń. Kupując nowy sprzęt, warto zwrócić uwagę także na jego wielkość. GlassCare 700 to duża, rodzinna zmywarka, która może pomieścić nawet 15 kompletów nakryć.

Czego nie wkładać do zmywarki?

Użytkownicy zmywarki, zwłaszcza nowi, powinni pamiętać, że nie wszystkie naczynia można zmywać w ten sposób. W przypadku dużych garnków czy naczyń przeznaczonych do pieczenia najłatwiej sprawdzić zalecenia producenta. Ogólna zasada mówi, że w zmywarce nie powinno się zmywać przede wszystkim kryształów, drewnianych desek i łyżek, aluminium, teflonu, cienkiego plastiku, żeliwnych patelni i garnków oraz termosów i kubków termicznych. To samo dotyczy porcelany i zdobionych ręcznie naczyń. W przypadku tak delikatnych przedmiotów lepiej postawić na zmywanie ręczne.

Dodaj komentarz