fbpx

W Chinach odkryto zapadlisko z lasem na dnie. Kilkaset metrów pod ziemią mogą żyć nieznane nauce gatunki

W Chinach miało miejsce fascynującego odkrycia – w lesie na południu kraju znaleziono zapadlisko z bujnym lasem na dnie. To wyjątkowe miejsce może skrywać nieznane dotąd nauce gatunki zwierząt i roślin.

Na początku maja, grupa speleologów i grotołazów eksplorowała zapadlisko w Regionie Autonomicznym Kuangsi-Czuang. Na głębokości niemal 200 metrów, badacze odkryli stare, 40-metrowe drzewa i bujne poszycie. Dodatkowo natrafili na trzy wejścia do jaskiń, które mogą być domem dla nieodkrytych gatunków zwierząt.

Proces tworzenia zapadlisk

Takie zapadliska są charakterystyczne dla krasowego krajobrazu południowych Chin. Powstają one poprzez rozpuszczanie się podłoża skalnego, gdy opady deszczu wsiąkają w glebę i zakwaszają wodę, co prowadzi do drążenia coraz większych komór jaskiniowych. Ostatecznie, gdy przestrzeń pod ziemią staje się wystarczająco duża, ziemia nad nią zapada się, tworząc zapadlisko.

Życie w podziemiach

W języku mandaryńskim na takie formacje mówi się „tiankeng”, co można przetłumaczyć jako „niebiańską dziurę”. Region Kuangsi-Czuang jest znany ze spektakularnych formacji krasowych, w tym zapadlisk, filarów i naturalnych mostów, z czego część została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Jednak nie tylko w Chinach można znaleźć takie formacje. Na przykład w Teksasie istnieje zapadlisko, w którym rosną tropikalne paprocie, których nasiona zostały przeniesione tam przez migrujące nietoperze.

Znaczenie krasowych warstw wodonośnych

George Veni, międzynarodowy ekspert od badań jaskiń, podkreśla, że krasowe warstwy wodonośne są podstawowym źródłem wody dla 700 milionów ludzi na całym świecie. Problemem jest jednak częste zanieczyszczenie tych wód.

Jak wyjaśnia Veni, w Chinach formacje krasowe są niezwykle efektowne wizualnie, z ogromnymi dziurami i wejściami do jaskiń. W innych częściach świata mogą być one mniej zauważalne.

Polskie formy krasowe

W Polsce, najpopularniejszym regionem bogatym w formacje krasowe jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, gdzie prowadzi Szlak Orlich Gniazd. Na trasie tego szlaku można podziwiać charakterystyczne formacje skalne, a niektóre jaskinie są udostępnione do zwiedzania.

To niezwykłe odkrycie w Chinach przypomina o bogactwie i tajemnicach, które kryją się pod powierzchnią naszej planety, a także o potrzebie ich ochrony i badań.

Źródło: english.news.cn

Dodaj komentarz