fbpx

Kolor oczu a charakter. Nauka potwierdziła silny związek!

Kolor oczu może być nośnikiem informacji o cechach charakteru. Przynajmniej tak twierdzą badacze ze Szkocji.

 

Kolor oczu a charakter

Choć kolor oczu jest cechą dziedziczoną, niewykluczone, że bywa też źródłem informacji o usposobieniu ich właściciela. Trudno w to uwierzyć? A jednak – szkoccy badacze z Uniwersytetu w Edynburgu opublikowali zdumiewające wnioski z badań w magazynie „Current Psychology”. W artykule, którego głównym autorem jest dr Anthony Fallone czytamy, że naukowcom udało się zaobserwować pewne powtarzalne ścieżki – osoby o konkretnym kolorze oczu przejawiały cechy charakteru, które nie występowały (lub były obecne w mniejszym stopniu) u osób, których tęczówki miały inną barwę. Poniżej znajdziecie wnioski opublikowane w magazynie psychologicznym „Current Psychology”.

 

Oczy brązowe

Czy wiecie, że brązowy kolor oczu jest udziałem aż 79 proc. ludzkiej populacji? Zdaniem badaczy osoby o tej barwie tęczówek posiadają wysoki poziom empatii i wrażliwości – z łatwością przychodzi im niesienie pomocy innym ludziom. Ale to nie koniec. Osoby te są elastyczne – potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji, bywają przy tym towarzyskie i przyjazne w kontaktach. Ich wadą natomiast jest częste uleganie wpływom dużych grup.

 

Oczy zielone
Statystyki pokazują, że zielone tęczówki często występowały u osób przejawiających niezwykłe talenty artystyczne i … szaleństwo. Zielonoocy są kreatywni i ciekawi świata – w opinii innych posiadają w sobie magnetyzm – są bardzo żywiołowi i atrakcyjni seksualnie, posiadają silny temperament. Zielonoocy bywają jednak niestabilni emocjonalnie, nadpobudliwi i poirytowani. Często ulegają też niepohamowanej złości.

 

Oczy piwne

Podczas gdy, brązowe oczy posiada zdecydowana większość ludzkiej populacji, piwna tęczówka jest udziałem zaledwie 5 proc. wszystkich osób na świecie. Zdaniem dr Anthony’ego Fallone, w tym niewielkim gronie ludzi dominującą cechą charakteru są nieprzewidywalność i spontaniczność. Osoby o piwnych oczach nie czekają, aż los będzie im przychylny – zdolne są do samodzielnego inicjowania warunków, które umożliwią im realizację marzeń i celów.

 

Oczy niebieskie

Oczy aniołów? Niekoniecznie. Statystyki oparte na badaniach dr Fallone’a pokazują, że posiadacze niebieskich oczu najczęściej bywają egoistyczni i skoncentrowani na sobie. Niebieskoocy w zdecydowanie większym stopniu koncentrują się na własnym dobru niż na dobru innych ludzi. Są przy tym ambitni i przejawiają silną potrzebę rywalizacji z innymi. Efekt? Trudności w utrzymaniu długotrwałych i zażyłych relacji.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: poradnikzdrowie.pl

 

Dodaj komentarz