fbpx

Nowoczesne oświetlenie w domu. Nie zaburza melatoniny i dba o twój cykl dobowy

Człowiek  jest istotą dobową. Nasze organizmy funkcjonują według określonego rytmu dnia i nocy, a pielęgnowanie codziennych rytuałów wpływa na pracę mózgu, serca oraz układ hormonalny. Sztuczne oświetlenie zaburza cykliczność dobową. Producenci jednak znaleźli na to sposób.

 

 

Geny zegarowe

Zdaniem trójki noblistów – Jeffreya C. Halla, Michaela Rosbasha i Michaela W. Younga – rytm dobowy nie jest wymysłem ludzi, ale molekularnym mechanizmem organizmu, za który odpowiadają tzw. geny zegarowe. Informują one nasze komórki o porach dnia – wysyłają sygnały o potrzebie dostarczenia pokarmu, odpoczynku, snu czy pracy. I choć wielu z nas wciąż wzbrania się przed dyscypliną, lub po prostu dobowa dyscyplina wydaje się być mało naturalna, są skuteczne metody, które pomagają ją oswoić. Zdaniem Lindy Geddes – autorki książki „W pogodni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na nasze ciała i umysły”  doświetlanie się może być skutecznym narzędziem do tej pracy.

 

 

Wyjdź na dwór

Najbardziej jasne wnętrze nigdy nie zastąpi przebywania na świeżym powietrzu. Nawet w pochmurny dzień nasze ciało w kontakcie ze słońcem otrzymuje taką dawkę promieni, jakiej nigdy nie otrzyma w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli pracujesz przy biurku, ustaw je przy oknie. O ile metraż w kuchni na to pozwala, zadbaj o to, aby stół do posiłków znajdował się w bezpośrednim kontakcie z oknem lub balkonem. Podczas pracy zdalnej rób sobie kilkuminutowe przerwy, aby wyjść przed dom lub blok. To nie tylko poprawi twój nastrój i zwiększy koncentrację umysłu, ale również sprawi, że cykl dobowy twojego organizmu będzie działać bez zarzutu.

 

Doświetl się

Jest tez inne, prostsze rozwiązanie, które wykorzystuje zdobycze nowej technologii. Na polskim rynku niedawno pojawiły się żarówki WiZ, które zmieniają barwę i natężenie światła w odpowiedzi na zmieniające się pory dnia. Ponadto są zsynchronizowane z aplikacjami na telefon. Jedno kliknięcie i możemy zmienić barwę na cieplejszą lub po prostu nieco przygasić oświetlenie. Możemy również ustawić ich działanie tak, aby w ciągu dnia wyłączały się same bez naszego udziału.  Można je również zsynchronizować z czujnikami ruchu oraz popularnymi asystentami głosowymi takimi jak Google Home czy Amazon Alexa. To rozwiązanie jest nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim zdrowe. Nie generuje niebieskiego światła, a więc nie zaburza wydzielania melatoniny. Efekt? Zasypiamy bez problemów, łagodnie przechodząc z fazy REM (sen płytki) do fazy NREN (sen głęboki). Ceny takich żarówek zaczynają się od 50 zł i mogą świecić nawet przez kilka lat.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

Foto: materiały prasowe

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz