fbpx

W Łodzi powstanie regionalne centrum innowacji

Rozszerzanie sieci współpracy międzynarodowej, synergia biznesu z nauką i rozwój dzięki Programowi Erasmus+ to tylko niektóre wyzwania stojące przed centrum innowacji, jakie wkrótce zostanie otwarte w Łodzi. Porozumienie w tej sprawie podpisano w Politechnice Łódzkiej.

Rozwój sieci regionalnych centrów innowacji to jeden z priorytetowych celów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, stanowiącej Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Jedna z takich placówek powstanie wkrótce w Łodzi, o czym poinformowała Politechnika Łódzka, której władze właśnie podpisały w tej sprawie porozumienie.

“Nowe centrum ma ogromne znaczenie z uwagi na tempo rozwoju, za którym muszą podążać uczelnie i przemysł. W Łodzi dynamicznie rozwija się sektor nowoczesnych technologii. Niezbędnym czynnikiem do budowania kultury innowacji i kreatywności jest współdziałanie nauki, biznesu, sztuki, organizacji społecznych oraz władz publicznych. Centrum innowacji Erasmus+ InnHUB będzie promować region łódzki, wzmacniać współpracę międzynarodową i wspierać realizację licznych projektów. Będzie także wspierać młodych i tych starszych w uzupełnianiu wiedzy, bo dziś ta zdobyta na jakimś etapie naszego życia już nie wystarcza, musimy ją odświeżać i rozwijać przez całe życie — podkreślił rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik.

Program Erasmus+ jest kojarzony najczęściej ze studenckimi wymianami, jednak — jak zapewnia dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dr hab. Paweł Poszytek — nie jest skierowany wyłącznie do studentów, lecz do wszystkich, którzy chcą podnosić kompetencje w taki sposób, aby dobrze wpisać się w potrzeby rynku pracy.

“Nie określamy grup wiekowych, społecznych czy instytucji. Budżet programu Erasmus+, jaki Komisja Europejska przeznaczyła na lata 2021-2027, to ponad 28 mld euro. Bardzo zależy nam na tym, aby powstające ośrodki pomogły jak najlepiej wykorzystać te pieniądze – dodał.

Erasmus+ InnHUB Łódź stanie się piątym regionalnym centrum wsparcia Programu Erasmus+ na mapie Polski. Będzie ono mieścić się w Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej. Wcześniej podobne miejsca powstały w Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu. Łódzki punkt będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych jeszcze w tym roku na terenie Politechniki Łódzkiej. Placówka będzie służyć za centrum informacyjne, miejsce warsztatów, szkoleń czy spotkań przedstawicieli nauki, innowacji i biznesu. Najbliższe terminy naboru wniosków do programów mają ruszyć wiosną.

Tekst: Agnieszka Grzelak-Michałowska, naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz