fbpx

Przeleżał w szopie, pokryty ptasimi odchodami. Może być warty 3 mln dolarów

Szkic olejny “Studium św. Hieronima”  wykonany przez holenderskiego mistrza Anthony’ego van Dycka trafi wkrótce na aukcję. Obraz, pokryty ptasimi odchodami, został znaleziony w starej szopie stanie Nowy Jork.

 

Kupiony na próbę za 600 dolarów w 2002 roku podczas pewnej licytacji, teraz ma szansę sprzedać się za 3 miliony dolarów, gdy trafi na licytację w domu aukcyjnym  Sotheby’s.

Pracujący na pół etatu kolekcjoner sztuki Albert B. Roberts, który dostrzegł wartość płótna, znalazł je w szopie na farmie w Kinderhook w stanie Nowy Jork pod koniec XX w.  Roberts przypuszczał, że jest to dzieło holenderskiego mistrza o pewnej renomie i kupił je dla “dreszczyku emocji”.

Szkic, który prawdopodobnie pochodzi z lat 1615-1618, był studium do obrazu Van Dycka “Święty Hieronim z aniołem” i jest jednym z zaledwie dwóch znanych dzieł z żywym modelem ukończonych przez malarza Anthony’ego van Dycka. Artnet donosi, że prawdopodobnie został  stworzony, kiedy młody malarz pracował jako asystent w pracowni Petera Paula Rubensa w Antwerpii.

87-letni Roberts wystawił obraz w 2019 roku w Albany Institute of History & Art, w tym samym roku kazał go uwierzytelnić historykowi sztuki Susan Barnes.

Kobieta zidentyfikowała szkic i uznała, że autorem jest Van Dyck. Skomentowała, że dzieło jest “zaskakująco dobrze zachowane”.

Obraz przedstawia starszego mężczyznę z długą brodą siedzącego na krześle, z ciekawą dynamiką mięśni i zwiotczałej skóry, co sugeruje, że jest to rolnik lub robotnik. Daje to historykom sztuki możliwość zobaczenia nieco więcej prac młodego van Dycka, a ptasie odchody na szczęście wylądowały tylko na tylnym papierze.

Poświęciłem ostatnie 30 lat mojego życia na poszukiwanie sztuki, którą lubię nazywać ‘osieroconą’, która z tego czy innego powodu została zaniedbana, przeoczona, być może zagubiona w chaosie świata sztuki w różnych krajach – powiedział wówczas Roberts.

Po śmierci Robertsa niektóre z “osieroconych” dzieł sztuki tworzą kolekcję “Old Masters” w Sotheby’s. Spadkobiercy Robertsa część dochodów chcą przekazać jego Fundacji, która zapewnia wsparcie finansowe artystom oraz innym twórcom i organizacjom charytatywnym.

Anthony van Dyck został nadwornym malarzem Karola I, króla Anglii i Szkocji, który cenił go za jego umiejętności portretowania. Król pasował van Dycka na rycerza, a po jego śmierci kazał go pochować w katedrze św. Pawła w Londynie.

 

 

Zobacz też:

 

Źródło: Good News Network i Business Insider

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz