fbpx

Znamy przyczynę morskich katastrof. Fizycy kłócili się od lat!

W magazynie naukowym pojawił się artykuł na temat  morskich „fal wyjątkowych”, które stanowią zagrożenie dla największych statków – również tych uważanych za „niezatapialne”. Fizycy ostrzegają, że z powodu zmian klimatycznych wielokierunkowe fale wkrótce staną się powszechne.

 

W czasopiśmie o tematyce fizyki – „Physical Review Letters” – pojawiła się praca na temat fal, które uszkadzają infrastrukturę morską i są jednym z największych zagrożeń dla transportu morskiego. Badacze szczegółowo opisali projekt, który polegał na odtworzeniu w laboratorium warunków panujących na głębokim morzu.

Wykorzystując współczesną technologię naukowcy skorzystali z 30-metrowego zbiornika wytwarzającego sztuczne fale – obiekt ten był wyposażony w mechaniczne urządzenie, które emitowało wielokierunkowe fale na powierzchni wody. Stworzenie tego typu fal było ważne z punktu widzenia dwóch ścierających się ze sobą teorii. Jedna z nich zakładała, że przyczyną kataklizmów na morzu są jednokierunkowe układy falowe, albo po prostu nakładanie się na siebie fal.

Inni fizycy z kolei już kilka lat temu przypuszczali, że może chodzić o inne zjawisko. Najnowsze eksperymenty wykazały, że ci drudzy fizycy mieli rację. Badacze pod kierownictwem Amina Chabchouba udowodnili, że to właśnie wielokierunkowe fale tworzą tzw. fale wyjątkowe, czyli te, które mogą osiągać nawet 30 m wysokości i stanowić zagrożenie dla statków na morzu.

Społeczność naukowa zajmująca się falami uważała, że „fale wyjątkowe” mogą być generowane tylko w jednokierunkowych układach falowych[…]. Przeprowadzone eksperymenty wykazały, iż wielokierunkowe układy falowe mogą posłużyć do generowania „fal wyjątkowych”, nawet jeśli inny układ wchodzi w grę – wyjaśnił Amin Chabchoub.

Zdaniem badaczy wielokierunkowe fale będą występować częściej z powodu zmian klimatycznych – prawdopodobnie w przyszłości nastąpi wzrost intensywności burz, a nagłe załamywanie się pogody będzie powszechne. Miejmy nadzieję, że nowe wnioski fizyków pozwolą ulepszyć mechanizmy transportu morskiego i ograniczą ilość wypadków na wodzie.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: focus.pl

Dodaj komentarz