fbpx

Dobra strona wirusa? U 3 pacjentów stwierdzono remisję nowotworu

„Uważamy, że COVID-19 wywołał odpowiedź immunologiczną przeciwnowotworową”. Lekarze zaobserwowali  remisję nowotworu u kilku pacjentów, którzy chorowali na wirusa. Brytyjskie pismo medyczne poinformowało o kolejnym przypadku.

Chłoniak Hodgkina jest dość powszechnym rodzajem nowotworu krwi, który każdego roku dotyka w Wielkiej Brytanii 2100 osób. Właśnie taką diagnozę usłyszał jeden z pacjentów – 61-letni Brytyjczyk, który trafił do szpitala w Royal Cornwall Hospital w Truro.

Pacjent nie zdążył rozpocząć leczenia, gdy niedługo potem trafił ponownie do szpitala – tym razem z ciężkim przebiegiem COVID-19. Lekarze zaczęli poddawać go tlenoterapii i z każdym dniem obserwowali poprawę. Kiedy stwierdzono, że pacjent jest wyleczony z wirusa okazało się, że również po nowotworze nie ma ani śladu.

Lekarze twierdzą, że choć spontaniczna remisja chłoniaka jest możliwa, to niewykluczone, że COVID-19 wywołał przeciwnowotworową odpowiedź immunologiczną w organizmie sprawiając tym samym, że komórki rakowe zostały pokonane przez limfocyty T. Niezwykłe zjawisko zostało opublikowane w magazynie „British Journal of Hematology” i jest już kolejnym tego typu udokumentowanym przypadkiem remisji raka po przebytym wirusie COVID-19.

W sierpniu 2020 r. pismo branżowe „Acta Biomedica” zamieściło artykuł o podobnym przypadku pacjenta – tym razem ze szpitala Cremona we Włoszech. 20-letni mężczyzna miał stwierdzony nowotwór zwany chłoniakiem nieziarniczym. Pacjent słabo reagował na chemioterapię, również radioterapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Kiedy pacjent trafił na oddział szpitalny ze stwierdzonym COVID-19, wyniki badań krwi po wyleczeniu z wirusa były zdumiewające – u dwudziestolatka stwierdzono remisję nowotworu.

Trzeci przypadek miał miejsce w szpitalu w Mediolanie i został opublikowany w lutym 2021 r. w „European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging”. Objawy chłoniaka szybko zniknęły u mężczyzny, który zachorował na COVID-19. Choć to optymistyczne wieści, lekarze uczulają, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, a ponadto dotyczą pacjentów onkologicznych wyłącznie z nowotworami hematologicznymi.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Wygrali z rakiem dzięki przejściu Covid-19? Zaskakujące wyniki badań – Polsat News

Dodaj komentarz