fbpx

Chcesz aby twoi dziadkowie byli zdrowi? Kup im psa

Dbanie o zdrowie w podeszłym wieku jest bardzo ważne. Wraz z upływem lat często pojawiają się różnego rodzaju komplikacje związane z sercem, ciśnieniem, cholesterolem czy poruszaniem się. Wszystko to sprawia, że codzienne czynności stają się coraz trudniejsze do wykonania, dodatkowa zaczyna szwankować pamięć. W dzisiejszych czasach jest wiele metod, które pomagają przeciwdziałać nieuchronnym skutkom upływającego czasu. Okazuje się, że oprócz wachlarza różnego rodzaju leków, pomocny może być pies.

Osoby, które chcą zachować dobre zdrowie w miarę upływu lat, mogą z powodzeniem adoptować zwierzę domowe. Świadczą o tym wyniki Narodowego Badania Społeczności Uniwersytetu Michigan. Badanie dotyczyło przeżywania jesieni życia w zdrowiu i przyniosło całkiem zaskakujące wyniki.

W ramach badania przeprowadzono ankietę, w ramach której przepytano około 2000 dorosłych Amerykanów w wieku od 50 do 80 lat. 55 procent ankietowanych przyznało, że posiada co najmniej jedno zwierzę domowe. Psy były wymieniane najczęściej, drugie co do częstości pojawiały się koty i małe zwierzęta, takie jak ptaki i chomiki. Jednak, bez względu na rodzaj zwierzęcia zdecydowana większość właścicieli twierdzi, że ich podopieczni przyczyniają się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego swoich właścicieli.

Prawie 90 procent ankietowanych osób w starszym wieku, którzy posiadają w domu zwierzęta, potwierdziło że ich podopieczni pomagają im cieszyć się życiem. Seniorzy stwierdzili także, że dzięki zwierzętom czują się kochani. Około 80 procent badanych oznajmiło, że obecność zwierząt w domu pozwoliła im zmniejszyć stres, natomiast prawie trzy czwarte ankietowanych potwierdziło, że dzięki psu, kotu czy innym zwierzakom ma poczucie sensu życia. Ponadto aż 64 procent właścicieli zwierząt domowych, oraz 78 procent właścicieli psów, twierdzi że ich zwierzęta pomogły im poprawić aktywność fizyczną. Sześćdziesiąt procent stwierdziło, że ich zwierzęta pomogły im poradzić sobie z problemami zdrowotnymi, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Wiele badań pokazało, że prawie każdy może odnieść korzyść z przygarnięcia zwierzaka. Zwierzęta mogą przyczyniać się do obniżania poziomu stresu, zmniejszać objawy depresji i lęku. Mobilizują również do prowadzenia aktywności fizycznej. Posiadanie zwierząt domowych może mieć szczególne znaczenie dla osób starszych, biorąc pod uwagę to, jak często w tej grupie wiekowej występuje samotność i izolacja od społeczeństwa.

Źródło: ihpi.umich.edu, time.com

 

Dodaj komentarz